Anlaşmalı Boşanmada Arabuluculuk

anlaşmalı boşanmada arabuluculuk
Anlaşmalı Boşanmada Arabuluculuk
5 (100%) 1 vote

Aile Hukuku kapsamında görülen boşanma davalarının sayısında gün geçtikçe yaşanan artış, yeni sistemlere duyulan ihtiyacı da arttırıyor. Bunlardan biri de aile arabuluculuğu sistemi… Hayatımıza yeni giren aile arabuluculuğu özellikle anlaşmalı boşanmanın sağlanabilmesi için başvurulan bir sistem olarak hem çok dikkat çekiyor hem de ayrılmak isteyen eşlerden rağbet görüyor.

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Bilindiği gibi boşanma davaları anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olarak ikiye ayrılıyor. Anlaşmalı boşanma davalarında eşler dava açmadan önce uzman boşanma avukatlarının da desteğiyle belli başlı konularda aralarında anlaşıyorlar ve bir boşanma protokolü hazırlıyorlar. Bu boşanma protokolünde üzerinde anlaşmaya varılan her konu detaylı olarak yer alıyor ve boşanma dilekçesine ek olarak anlaşmalı boşanma protokolü ile Aile Mahkemesine başvurulması gerekiyor. Nafaka, mal paylaşımı, tazminat, müşterek çocukların velayeti gibi konularda anlaşan çiftlerin boşanma davası anlaşmalı olarak görülüyor ve genel olarak tek celsede sonuca bağlanıyor. Ancak kimi zaman anlaşmalı olarak başlayan boşanma süreci bu konulardan birine yönelik uzlaşmazlık olması durumunda süreç içerisinde çekişmeli boşanmaya dönüşebiliyor. Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için gerekli tüm şartların yerine getirilmiş olması da ayrıca önemli. Bu şartlardan en önemlisi eşlerin her ikisinin de duruşma gün ve saatinde hâkim karşısına çıkması. Avukatların eşleri temsil etmesi, anlaşmalı boşanma sürecinin işleyebilmesi için yeterli kabul edilmiyor. Bununla birlikte, eşlerin boşanmayı istediklerini hür iradeleriyle beyan etmeleri de anlaşmalı boşanmanın diğer önemli şartı olarak karşımıza çıkıyor.

 

Anlaşmalı Boşanma Arabuluculuğunun Hedefi

Aile arabuluculuğu son dönemde gündeme gelen ve boşanma davalarının seyrinde etkili olan bir önemli bir sistem. Boşanma, nafaka, mal paylaşımı, tazminat, müşterek çocuğunun velayeti ve bakımı gibi konularda yargı yoluna başvuran kişiler artık aile arabulucularına yönlendiriliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var; kadına şiddet içerikli boşanma davalarında aile arabuluculuğu sistemine başvurulmuyor.

Anlaşmalı boşanma arabuluculuğunun en önemli amacı eşler arasında bir “kazan-kazan” durumu sağlamak. Özetle boşanma davasının kaybedeni olmaması gözetiliyor. Daha açık bir şekilde tanımlamak gerekirse, tek tarafının isteklerinin yerine getirildiği, diğer tarafın ağırlıklı olarak hak kaybına uğradığı bir sonuç alınmasındansa boşanmayı talep eden eşlerin her ikisinin de gerçek ihtiyaçlarının karşılandığı bir sonuç elde etmek, anlaşmalı boşanma arabuluculuğunun temel hedefini oluşturuyor. Bu sistemle esasen varsa müşterek çocuğun gözetildiğini de belirtelim. Zira boşanma davaları ister çekişmeli ister anlaşmalı şekilde görülsün, yine de eşlerden biri daha mağdur duruma düşebiliyor. Bu da kişide öfke ve hayal kırıklığı gibi duygusal sonuçlar doğurabiliyor. Eşlerin müşterek çocukları için hayat boyu sağlıklı bir iletişim kurmaları gerektiği düşünüldüğünde aile arabuluculuğu, sistem olarak oldukça önemli bir rol oynuyor. Özetle, aile arabuluculuğu ya da başka bir deyişle boşanma arabuluculuğu için şöyle bir tanım yapılabilir: Eşler arasında boşanma sürecinde olumsuzluklar yaşanmaması, uyuşmazlıkların daha müşterek bir platformda çözülmesi için geliştirilen özel bir sistem.

 

Boşanma Davası Öncesi Arabulucunun Rolü Nedir?

Aile arabuluculuğunda önemli olan ayrılmak isteyen eşlerin Aile Mahkemesi’ne başvurmadan önce boşanma arabulucusuna yönlendirilmesi. Peki, boşanma davası öncesinde arabulucuya başvurmanın faydaları neler? Arabulucunun süreçteki rolü nedir ve boşanma sürecini nasıl etkileyebilir?

İşte cevapları:

  • Eşler boşanma kararını çoğu zaman bir anlık öfkeyle alıyor. Bununla birlikte gurur meselesi haline getirilen konular nedeniyle alınan boşanma kararında geri adım da pek atılmıyor. Ancak bir arabulucudan destek alınırsa boşanma kararı üzerine düşünmek için biraz daha zaman kazanmak mümkün oluyor. Bu zaman zarfında aldıkları kararı gözden geçirme şansı yakalayan eşler boşanmaktan vazgeçebiliyor.
  • Çekişmeli boşanma davalarının anlaşmalı boşanma davaya dönmesinde de arabulucuların önemli bir etkisi bulunuyor. Şöyle ki, kesin olarak boşanma kararı alan ancak nafaka, mal paylaşımı, tazminat, müşterek çocuğun velayeti gibi konularda anlaşmaya varamamış olan eşler, arabulucuya başvurarak anlaşmalı boşanma süreci için önemli bir adım atmış oluyorlar.

Bir önceki yazımız olan Boşanma Sebepleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status