Araç Değer Kaybı Davası

araç değer kaybı davası
Oy verebilirsiniz

Hasar gören aracın durumunu niteleyen kavram olarak karşımıza araç değer kaybı çıkmaktadır. Bu kavram, hasar gören ve belli bir onarımdan geçen araçların ikinci el araç konumuna düşmesini vurgulamaktadır.

 

Araç Değer Kaybı Davası Nedir?

Yaşanan bir trafik kazası veya başka bir sebepten ötürü eğer bir araç hasar görmüşse ve belli bir onarımdan geçmişse araç değer kaybı oluşmaktadır. Bu da aracın ikinci el durumuna düşmesi anlamını taşımaktadır. Bir kaza sonucu işlem gören araçta tekrar aynı parçalar üzerinde hasar meydana gelirse araç ikinci kez bir değer kaybına uğramamaktadır. Araç değer kaybı belirlemek, uğranılan zararı tahsil etmek için açılan davalara ise araç değer kaybı davası denilmektedir.

 

Araç Değer Kaybının Hesaplanması

Araç değer kaybı hesaplanırken pek çok unsur devreye girmektedir. Aracın kullanım şekli başta olmak üzere üretim yılı, hasar geçmişi ve hasarın niteliği, aracın kaç kilometre olduğu, markası ve modeli, trafiğe çıktığı tarih, içinde bulunulan dönemdeki piyasa değeri araç değer kaybı hesaplanırken önem taşıyan unsurlardır. Herhangi bir trafik kazası sonucunda araçta bir hasar meydana geldiyse değer kaybını, kazaya neden olan, yani kusurlu olan taraf karşılamaktadır. Ancak burada gözden kaçırılmaması gereken en önemli nokta, aracın trafik sigortasının bulunup bulunmadığıdır. Araç değer kaybının karşılanması sürecinde trafik sigortası da devreye girmektedir. Yaşanan değer kaybına dair bir ekspertiz raporu alarak, kusurlu olan tarafa dava açılabilmektedir. Eğer sigorta şirketi tarafında herhangi bir sorun çıkarsa ekspertiz raporuyla birlikte Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunulabilir.

 

Araç değer kaybı davası 2 yıl süreyle açılabilmektedir. Daha sonra zamanaşımı oluşmaktadır. Zamanaşımına uğramaması için kazanın gerçekleştiği tarih baz alınmalıdır. Araç Değer Kaybı Talep Etmek İçin Neler Gerekir?

Araç değer kaybı talep edebilmenin de elbette bazı koşulları bulunmaktadır. O koşullardan önemli olanları ise şunlardır:

  • Araçta değer kaybı oluşmasına neden olan trafik kazasında kusurlu olan karşı taraf olmalıdır. Eğer kusurlu olan araç sahibiyse, araç değer kaybı talebinde bulunulamaz.
  • Araçtaki maddi hasarın tespit edilmesi ve araç değer kaybı talebinin 2 yıl dolmadan gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  • Hukuki bir yola başvurmadan önce trafik sigortası poliçeleri konusunda dikkatli olunmalıdır.

Kusursuzluk Şartı Nedir?

Trafik kazaları ister büyük ister küçük olsun, her araçta mutlaka bir hasara neden olmaktadır. Ancak değer kaybı talebinde bulunabilmek için kazayı yapan sürücünün kusursuz olması veya karşı tarafın tam olarak kusurlu olması ve elbette tüm bunların tespit edilmiş olması gerekmektedir. Kazaya uğrayan aracın sahibi kusursuzsa değer kaybının tamamını tahsil edebilmektedir. Aksi halde, yani kusurlu olması halinde ise kusursuzluğu oranında araç değer kaybı tahsil edilebilir.

Eğer değer kaybı kusurlu olan tarafın sigorta şirketi tarafından olması gerektiği şekilde karşılanıyorsa dava sürecine gerek duyulmayabilir. Tersi durumlarda ise sigorta şirketine açılan değer kaybı talep ve davaları tahkime gider. Sigorta Tahkim Komisyonu’nun merkezi İstanbul’da bulunmaktadır ve bu tür uyuşmazlıklarda devreye girerek yargılamayı adil bir şekilde gerçekleştirmektedir.

 

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç değer kaybı davası açabilmek için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgelerden söz etmeden önce dava yoluyla değer kaybının karşılanmasına ilişkin birden fazla değer kaybı talebi olabileceğini belirtmekte fayda vardır. Bu talepler şöyledir:

  • Yaşanan trafik kazasında hasar gören aracın değerinde düşüş yaşandıysa tazminat davası açılabilmektedir.
  • Dava yoluyla değer kaybının karşılanmasının bir başka yolu meydana zarar ve hasarların tamamının talep edilmesidir. Bu talep hasar gören aracın onarım süreci boyunca kiralanan araçların veya kullanılan ulaşım yöntemlerinin masraflarını da içermektedir.

Araç Değer kaybı açabilmek için gerek duyulan belgeler ise şunlardır: Kaza tutanağı, hasar tespit tutanağı, kaza sonrası çekilen ve hasarı gösteren fotoğraflar, ekspertiz raporu ve aracın ruhsatı.

 

Araç Değer Kaybı Davası Dilekçesi

Araç değer kaybı davası açabilmek için gerekli belgeleri tamamlamış olmak yeterli değildir. Her türlü davanın açılma sürecinde olduğu gibi değer kaybı davaları için de dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekmektedir. Dilekçe formuna kaza tutanakları kesinlikle eklenmelidir. Öte yandan, araç kiralama ve diğer benzer giderler de dilekçe beraberinde ilgili mahkemeye muhakkak sunulmalıdır. Araç değer kaybı dilekçesinde mahkemenin, davalının ve davacının adı, davalı ve davacının açık adresleri, tarafların kimlik numaraları, eğer kanuni temsilcileri varsa bu kişilerin tüm bilgileri, yaşanan olayın özetlenmiş anlatımı, deliller ve dava açılmasına sebep olan tüm hukuki gerekçeler mutlaka yer almalıdır.

Bir önceki yazımız olan Fiili Ayrılık Sebebiyle Boşanma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status