Avukat Tutmanız İçin Gerekli Nedenler

avukat tutmak için gerekli nedenler

Mahkeme salonlarındaki “Adalet mülkün temelidir” yazısını ve eski Türk filmlerinde duruşma izleyicilerinin hep bir ağızdan söyledikleri “Yaşasın Türk adaleti!” sözünü çoğumuz biliriz.

Ne kadar iyi bir insan olsanız, yasalara uygun bir hayatı yaşasanız da size karşı yapılan adaletsizliğin peşine düştüğünüzde en iyi yoldaşınız ve destekçiniz hukuk olacaktır.

Hukuk kurallarının yer aldığı anayasayı ve ceza kanunlarını herkesin bilmesi beklenemez. Adli bir meseleden ötürü hukuk kurallarını daha iyi bilmeye ihtiyaç oluştuğundaysa uzman bir kişiye müracaat etmek gerekir.

İşte böyle bir durumda karşımıza avukat çıkar. Herhangi bir olaydan ötürü açılacak ya da açılmış dava içinde nasıl bir yöntem izlemek gerektiği konusunda en iyi yardımı avukattan alabiliriz.

NEDEN AVUKAT TUTMALIYIM?

Halk arasında kullanılan “Bu avukatlık bir mesele” sözünde avukatlık mesleğinin ince hukuk kuralları karşısında ne kadar kıymetli olduğu vurgulanır âdeta.

Avukata işimizin düşmesiyse başta belirttiğimiz adaletsizliğe uğrama durumuyla beraber hukuki bir tescil için de olabilir.

Örneğin; kararlaştırılan bir boşanmada ve isim değiştirme talebinde bulunulduğunda tescil öne çıkarken, haksız yere işten atılmak, hakarete uğramak, maddî-manevi tazminat gerektirecek davranışlara maruz kalmak ve sair sebeplerle avukata danışılır, sonrasında dava sürecinde desteği alınır.

Avukat tutmanın bir davada sonuç almayı kolaylaştırmasıyla beraber dava sürecinde izlenmesi gereken yol ya da yolları göstermesi açısından hayatî önemi vardır.

avukatın davaya etkisi

AVUKATI NEREDEN BULURUM?

Herhangi bir konuyla ilgili hakkınızda açılmış bir dava ya da sizin açmak istediğiniz davayla ilgili ilk başta izlenecek yol, hukuk bilgisine güvendiğiniz bir avukata başvurmaktır.

MUTLAKA OKUMALISIN  Çekişmeli Boşanma Davası Nedir? Süreci Nasıldır?

Avukatlık arayışını dava konusuna göre yapmak çok daha anlamlı olacaktır.

Dava konusuna göre; boşanma avukatı, iş davası avukatı, trafik kazası avukatı, cinayet avukatı gibi avukatlık türleriyle karşılaşılması mümkündür.

Boşanma avukatı, iş davalarına bakan avukat, cinayet avukatı gibi kesin bir konu üzerinden avukat seçiminde bulunmak, arayış işinizi kolaylaştıracaktır.

Avukat ararken herhangi bir avukatlık bürosu reklamıyla kolay kolay karşılaşamazsınız. Çünkü avukatların reklam yapmaları yasaktır.

Avukat arayışını internette başlatanlar genelde şu tarz aramalar yapmaktadır:

Nereden avukat bulurum?

Avukat bulmak için ne yapılır?

En yakın avukat

Avukata gitmek için…

Boşanma avukatı

Yapılan internet aramalarıyla beraber tavsiye ve tanıdık avukatlar da önem kazanmaktadır.

AVUKAT BULDUKTAN SONRA

Uygun bir avukat bulunduğunda içinde olunan hukukî süreç, tüm açıklığıyla avukatla paylaşılmalıdır.

Ortadaki durumun öncesi üzerinde özellikle durulmalı ve eldeki delil ya da tanıklardan özellikle bahsedilmelidir.

AVUKATLAR İYİ MİDİR?

Yüzde yüz suçlu birinin de avukat tutma ve barodan avukatla desteklenme durumlarını göz önünde bulundurduğumuzda avukatı olan herkes elbette haklı değildir.

Bu durumu, “Suçla itham edilen herkesin savunma hakkı vardır.” diye açıklamak mümkün olacaktır. Savunma hakkı ile haklı olmaksa aynı şey değildir!

Avukatlar da kabul ettikleri davalara göre kariyerlerini oluştururlar. Avukat desteğiyle savunulan herkes masum sayılamaz fakat haklı olan biri avukat desteği almadan hakkını anlatmakta zorluk yaşayabilir.

neden avukat tutmalıyım

AVUKATLA NASIL ANLAŞILIR?

Avukatla konuşmaya başlandığında danışmak için mi, yoksa davaya vekalet vermek için mi orada bulunulduğu açıklanmalıdır.

Avukata gidildiğinde anlaşmaya varılması noktasında öne çıkan bazı durumlar söz konusudur.

Örneğin; gidilen hukuk bürosunda avukatın size karşı tavrı, ofisi ve konuşması, tercihi etkileyebilecektir.

Önemle belirtelim ki karşısındakine müşteri gözüyle bakma tehlikesini de hep yanında taşır avukatlar. Bu tehlikeden sıyrılmayı başaranlarsa mesleklerinde başarılı avukat olurlar.

MUTLAKA OKUMALISIN  Avukata Danışma Ücreti Ne Kadardır?

“Bu iş bende, bunu benden başka kimse çözemez, merak etmeyin siz!” diye açıklamalara giren avukatlara karşı mesafeli olmakta fayda vardır.

Dava için garanti veren simsar tiplerden de fazlasıyla kaçınılmalıdır. Gösterişi icraatından fazla görünen bir avukat da güven vermeyecektir.

Böyle bir durumda daha çok tavsiyelerle beraber kendi araştırmalarınız önem kazanacaktır.

Avukatın bağlı olduğu hukuk bürosunun bir internet sitesinin olması ve sitede açıklayıcı makalelerin bulunması da araştırmanızda size ışık tutacaktır.

AVUKAT TUTTUKTAN SONRA

Avukatla anlaştıktan sonra dava süreci için kendinizi hazırlamanızda fayda vardır.

“Nasıl olsa avukatım var, o her şeyi takip eder.” rehavetine kapılmaktan uzak durulmalıdır. Unutmayın, avukata vekâlet vermeniz, davanın size ait olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Davayla ilgili bir yandan avukatı takip ederken bir yandan da dava için delil ve tanık için gayretli olmak çok büyük kıymet taşımaktadır.

Dava başladıktan sonra karşı tarafın öne sürdüğü iddialara karşı da hazırlıklı olmak önemlidir.

Genelde böyle bir durumla karşılaşmadan evvel avukatın uyarısı öne çıkar ama vurguladığımız gibi dava sahibinin takip ve araştırması da istenmeyen bir durumla karşılaşılmasının önüne geçebilecektir.

BİRDEN FAZLA AVUKAT TUTULUR MU?

Dikkat edildiğinde yazımızda sadece bir avukat araştırılması ve bir avukatla anlaşılması üzerinde durduk.

Çok kritik bir davada birden fazla avukatın desteğine ihtiyaç olabilir ve birden fazla avukat tutulmasının da önünde hukukî bir engel yoktur. 

en iyi avukat nasıl bulunur

AVUKATSIZ DAVA OLUR MU?

Herkesin avukat tutma ve savunma hakkından bahsetmiştik. Avukat tutmadan davasını takip eden ya da avukat atanmasını reddedenlerin örnekleri de mevcuttur.

Bununla beraber maddi imkânlarının el vermemesinden ötürü bir davada avukat desteğinden yararlanamayacak kimseler içinse adli yardım söz konusudur.

Bu durum, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 334. maddesinde şu şekilde tanımlanmıştır:

MUTLAKA OKUMALISIN  İş Kazası Geçiren İşçinin Hakları Nelerdir

“Kendisi ve ailesinin geçimini önemli ölçüde zor duruma düşürmeksizin, gereken yargılama veya takip giderlerini kısmen veya tamamen ödeme gücünden yoksun olan kimseler, iddia ve savunmalarında, geçici hukuki korunma taleplerinde ve icra takibinde, haklı oldukları yolunda kanaat uyandırmak kaydıyla adli yardımdan yararlanabilirler.”

SONUÇ

Paylaştığımız bilgiler ışığında avukatlık mesleğinin, hukuki durum karşısındaki önemi üzerinde durmaya çalıştık.

Herkesin, hukuk kurallarını, anayasa maddelerini, ceza kanunlarını özetle kendi durumunun hangi yasa ve kanunları kapsadığını bilmesi mümkün değildir.

Hukuk fakültelerinde yetişen ve başardıkları davalarla tecrübe kazanan avukatların desteğine, zor ya da kolay hukuki süreçlerin çözümü için başvurmak işleri daha da kolaylaştıracaktır.

İçinden kolay çıkılmayan maddelerin içinde kaybolmak mı, yoksa yıllarını hukuka adamış avukatlara başvurmak mı? Karar sizin!

Diğer Yazılarımız:

Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur?

En İyi Boşanma Avukatı

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button