Boşanma Sebepleri Nelerdir?

boşanma sebepleri nelerdir
Oy verebilirsiniz

Günümüzde boşanmalar giderek artıyor. Bu sorun yalnızca Türkiye’nin sorunu değil, global ölçekte boşanma davalarının sayısında bir artış olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konuyor. Bu durumun pek çok farklı sebebi var. Kültürel ve bölgesel olarak boşanma sebeplerinde farklılıklar olsa da bazı sebepler yine global ölçekte genel geçer olarak karşımıza çıkıyor. Bunlar arasında eşlerin birbirini çok iyi tanımadan evlenmiş olmaları baş sıralarda yer alan sebeplerden biri olarak sayılabilir. Zaman içerisinde birbirini tanıdıkça aralarında bir uyum olmadığını fark eden eşler, evlilik birliğini yürütemeyeceklerine karar vererek boşanma talebinde bulunabiliyor. Bu, kimi zaman anlaşmalı şekilde gerçekleşebiliyor. Ancak bazı durumlarda eşler arasında şiddetli geçimsizlik gibi sonuçlara varabiliyor.

 

Maddelerle Boşanmanın Sebepleri Nelerdir?

Yapılan bir araştırma Türkiye’de 2018 yılında evlenen çift sayısının 553 bin 202, boşanan çift sayısının ise 142 bin 448 olduğunu gösteriyor. İstatistikler, bir önceki yılın rakamlarıyla kıyaslama yapıldığında boşanan çiftlerin sayısında yüzde 10,9’luk bir artış olduğunu söylüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre kaba evlenme hızı binde 6,8 olarak gerçekleşirken, 2018’de kaba boşanma hızı ise binde 1,75 oldu. Her bin kişilik nüfusa karşılık gelen evlenme sayısına “kaba evlenme hızı”, her bin kişilik nüfusa karşılık boşanma sayısına “kaba boşanma hızı” deniyor. Peki, günümüzde artan boşanmaların genel olarak sebeplerini maddeleyecek olursak karşımıza en çok hangi sebepler çıkıyor dersiniz?

Boşanma sebepleri arasında ilk sıralarda zina ve şiddet yer alıyor. Zina bugün hala en çok karşılaşılan boşanma sebebi. Bunun ardından aile içi şiddet geliyor ki bunu açacak olursa kadına ve çocuğa karşı şiddet en geçerli boşanma sebepleri arasında yer alıyor. Diğer sebepler ise şöyle sıralanabilir:

 • Eşlerin birbirilerine karşı saygısız tutumları, aşağılama
 • Aşırı güvensizlik ve gereksiz kıskançlık tavırları
 • Eşlerin birbirlerine karşı duygusal ve cinsel ilgisizlikleri
 • Eşlerden birinin zenginleşmesi ve buna bağlantılı olarak ailesini ihmal etmesi
 • Evlenmeden önce birbirini çok iyi tanımama
 • Eşlerin evlilik birliği içerisindeki maddi ve manevi sorumluluklarını yerine getirmemesi
 • Üvey çocuklara karşı uygulanan şiddet
 • Psikolojik şiddet
 • İnanç ve ideoloji farklılıkları
 • Erkeğin çalışmaması ve kadını zorla çalıştırması
 • Kötü alışkanlıklar, alkol ve madde bağımlılığı
 • Çocuk sahibi olamama
 • Genç yaşta yapılan evliliklerin daha sonra travmalara yol açması
 • Eğitim ve statü farklılıkları

Boşanma nedenlerini oranlarla anlatmak gerekirse boşanan çiftlerin yüzde 40’ı aşk bittiği için, yüzde 36’sı aldatma nedeniyle bu yola başvuruyor. Boşanma sebepleri arasında yüzde 30’la yalan söylemek yine baş sıralarda yer alıyor. Sürekli kavga ettikleri için ayrılmak istediklerini söyleyen çiftlerin oranı yüzde 20. Bunları yüzde 20 ile romantik olamamak, yüzde 20 ile bekâr hayatını özlemek, yüzde 20 ile kariyer hedefleri, yüzde 18 ile aile ile uyumlu olmama ve yüzde 15 ile ilişkideki diğer sorunlar takip ediyor.

 

Boşanmaya Giden Yolda Bunlara Dikkat!

Boşanmak ile boşanmamak arasında gidip gelenlerin, kafası karışık olanların hala evliliklerini kurtarmak için bir şansları var. Elbette kimse boşanmak için evlenmiyor. O halde boşanmaya varan yolda bazı dönemeçlere dikkat etmek ve bunlarla ilgili önlem almakta fayda var. Boşanma kararını vermeden eşinizle konuşmayı veya bir aile terapistinden destek almayı deneyebilirsiniz. İşi boşanmaya vardıran durumlar konusunda uyanık olmalısınız. İşte o durumlar:

Küçümsemek: Eşlerden biri diğeriyle sürekli olarak dalga geçiyor ve sosyal ortamlarda onur kırıcı davranıyor olabiliyor. Bir süre sonra küçümsenen taraf için bu durum çekilmez bir hal alabiliyor. Ancak bunun sonucunda acele bir şekilde boşanmaya karar vermeden önce bu durumu eşle konuşmak ve yaptığını ona fark ettirmek daha kalıcı bir çözüm… Eğer bir sonuç alamıyorsanız alternatif yolları deneyebilirsiniz.

Sürekli eleştirmek: Bir başka psikolojik sorun da eşlerden birinin diğerini sürekli olarak eleştirmesi. Atılan her adımda bir hata aramak ve her durumda olumsuz eleştirilerde bulunmak zaman içerisinde tahammül sınırlarını zorlayabiliyor. Tahammül tükenmeden önce duruma el koymak önemli…

Umursamazlık: Evlilikleri bitirme noktasına getiren durumlardan biri de var olan sorunları eşlerden birinin görmezden gelmesi veya umursamaması. Böyle bir durumda umursanmayan eş tarafından zamanla halı altına itilen ve üstü kapatılan sorunlar bir gün gelip toplu halde ortaya çıkabiliyor. Bunun iki taraf için de dikkat edilmesi gereken hassas bir konu olduğunu belirtmekte yarar var. Umursamaz olmamaya dikkat etmek çok önemli. Diğer tarafta ise sorunları biriktirmektense yaşandığı süreçte konuşmak, çözüme kavuşturmak için çok daha akılcı bir adım oluyor.

İletişimsizlik: Anlaşamadıklarını düşünen çiftler bir süre sonra kendilerini iletişime tamamen kapatıyorlar. Kendi sosyal çevrelerine dönen ve evin içinde iki yabancı gibi yaşamaya başlayan çiftler için boşanma ne yazık ki kaçınılmaz bir son oluyor. Bunun için sağlıklı bir iletişim kurmak çok önemli. İyi bir dinleyici olmanın ve her şeyi açık bir şekilde konuşabilmenin evliliğin bel kemiği olduğu asla unutulmamalı.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status