Nafaka Düzenlemesi Nedir? Neleri Kapsar?

nafaka düzenlemesi nedir, neleri kapsar
Oy verebilirsiniz

Boşanma davalarında süreci çekişmeli davaya dönüştüren konuların başında nafaka talebi, türü ve miktarı geliyor. Özellikle boşanmanın ardından kadınların mağduriyetini önlemek adına düzenlenen ve bağlanan nafaka konusu son zamanlarda gündemi de oldukça meşgul eden bir konu. Nafakanın ömür boyu ödenmesi, nafaka açısından adaletsizlik tartışmaları sürerken bu konuda yeni yasal düzenlemeler yapılıyor. Nafaka düzenlemesi nedir, neleri kapsar? Mevcut nafaka düzenlemesi neleri içeriyor? İşte tüm cevaplar!

 

Nafaka Nedir? Türleri Nelerdir?

Nafaka düzenlemesi hakkındaki detaylara geçmeden önce nafakanın ne olduğuna ve türlerine bakmakta fayda var. Nafaka bir kimsenin geçindirmekle, bakıp gözetmekle yükümlü olduğu kişi veya kişilere mahkeme kararıyla ödediği aylık anlamına geliyor. Tedbir nafakası, yoksulluk nafakası, iştirak nafakası ve yardım nafakası olmak üzere farklı nafaka türleri bulunuyor.

Tedbir nafakası, en kısa süreli olarak verilen nafaka türüdür ve tedbir amaçlı olarak bağlanır. Süresi ise boşanma davasının görüldüğü dönemle sınırlıdır. Yoksulluk nafakası uzun süreli alınan bir nafaka türüdür ancak herkese bağlanmaz. Yoksulluk nafakasının bağlanabilmesi için belli şartlar aranıyor. Örneğin, eşlerden birinin maddi sıkıntıya düşüyor olması gerekiyor. İştirak nafakası eşlerin varsa müşterek çocuklarına yönelik talep edilen bir nafaka türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu nafakayı talep edebilmek için çocuğun velayetine sahip olmak gerekiyor. Yardım nafakası ise boşanma davalarından bağımsız bir nafaka türüdür.

 

Nafaka Düzenlemesi

Son dönemde gündemi en çok meşgul eden konulardan biri mevcut nafaka düzenlemesi… Zira boşanma davalarının ardından daha çok erkeklerin kadınlara ödemekle yükümlü oldukları nafakanın süresi son derece uzun olabiliyor. Ömür boyu nafaka ödemenin adaletsizlik olduğu ise bir süredir gündeme taşınıyor. Bununla ilgili olarak bakanlık komisyonu kolları sıvadı ve yeni bir nafaka düzenlemesi yapılması yoluna gidiliyor. Özellikle yoksulluk nafakasının süresiz olarak veriliyor olmasına ilişkin yeni bir düzenleme yapılıyor. Peki, mevcut düzenleme ne diyor? İşte soru ve cevaplarla mevcut nafaka düzenlemesi.

  • Nafaka düzenlemesi, sonsuza kadar eski eşin kadına bakması üzerine mi kurulu? Türk Medeni Kanunu’nun 175. maddesi şöyle diyor: “Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.
  • Nafaka yükümlülüğü yalnızca erkeğe mi ait? Kadın ve erkek aile birliğinde yasal olarak tam eşit sayılıyor. Mevcut nafaka düzenlemesi ise eski eşin kadına bakması değil, ayrılan eşlerden birisinin yoksulluğunun devam etmesi halinde ya da yoksulluğa düşecek olması sebebiyle, diğerinin nafaka ödemekle yükümlü olmasını içeriyor.
  • Nafaka hangi durumlarda ortadan kalkar? Nafaka ödenen eş yeniden evlenirse ya da yoksulluk halinin azaldığı ispatlanırsa hakim nafakanın indirilmesine ya da kaldırılmasına dair bir karar verebiliyor.

 

Yeni Nafaka Düzenlemesi Ne Diyor?

Bir süredir gündemi meşgul eden yeni nafaka düzenlemesinin beş kritere bağlı olacağı belirtiliyor. Bu kriterler ise şunlar: Evli kalma süresi, müşterek çocuğun olup olmaması, boşanan kadının yaşı, gelir durumu ve kusur durumu.

Bakanlık komisyonu yeni bir nafaka düzenlemesi üzerine çalışmalar yapıyor. Bununla birlikte nafaka düzenlemesinde belli başlı değişikliklere giderek yaşanan mağduriyetlerin ortadan kaldırılması planlanıyor. Buna bağlı olarak nafaka ödenmesi, süresi ve planlaması konularında standartlar değişecek. Değişikliğe gidilecek konuların başında nafaka ödenme süresi geliyor. Yoksulluk nafakasına has bir durum olan ömür boyu nafakaya sınır getirilmesi bekleniyor. Bununla birlikte nafaka davalarında kusur derecesinin öneminin arttırılması, tazyik hapsi ve 3 yıl değişikliği ve nafaka sürelerinin belirlenmesindeki kriterlerin değiştirilmesi konuları da gündemde.

Nafakanın belirlenmesinde kusur derecesi olarak ifade edilen durumda yapılan değişikliklerle birlikte artık nafaka talep eden taraf yüzde 50 kusur derecesi saptanırsa nafaka alamayacak. Kusur durumunu ise nafaka talep eden tarafın evlilik sürecinde, boşanma sürecinde ya da boşanmanın ardından evlilik kurumunu sarsacak kusurlarının olup olmaması belirliyor.

Tazyik hapsi ise boşanma durumunda belirlenen nafakayı ödemeyen tarafa uygulanan ceza. Yeni yasal düzenlemelerle bu cezanın da kaldırılması planlanıyor. Hapis cezası yerine farklı yaptırımlar gündemde. 3 yıl değişikliği olarak bahsedilen değişiklik ise boşanmanın reddedilmesi halinde karar aşamasının 3 yıldan 1 yıla indirilmesi… Mevcut yasaya göre eşlerden biri boşanmayı reddederse karar 3 yıl erteleniyordu. Yeni yasa tasarısına göre ise bu süre 1 yıla indirilecek.

 

Nafaka Süresiyle İlgili Ne Gibi Değişiklikler Olacak?

Türk Medeni Kanununun 175. maddesinde yoksulluk nafakası ile ilgili yasal açıklamada yoksulluk yaşayacak olan tarafa süresiz nafaka verilmesi yükümlülüğü bulunuyor. Ancak yeni yasal düzenlemeyle “süresiz” ibaresi ortadan kaldırılacak. Yeni nafaka düzenlenmesinin en önemli noktası da bu… Böylelikle nafaka ödemekle yükümlü olan taraf ömür boyu nafaka ödemekle yükümlü olmayacak. Yapılacak olan değişikliğe göre, yeni nafaka yasasında süresiz ibaresi yerine 1 ile 5 yıl sınırının yer alması bekleniyor.

 

Nafaka Davası Hangi Koşullarda Açılabilir?

Aile Mahkemelerine başvurularak açılan nafaka davaları, boşanma davası gerçekleşip sonuca bağlandıktan sonra da açılabiliyor. Ancak davanın açılabilmesi için haklı gerekçelerin olması şartı aranıyor. Bu gerekçelerin en başında ise eşin ekonomik bakımdan sorumluluklarını yerine getirmemesi yer alıyor. Nafaka talebinde bulunan eş, yaşanan boşanmanın ardından yoksulluğa düşecekse, ağır kusurlu olmadığı takdirde nafaka davası açabiliyor. Nafakanın bağlanmasının ana amacı ise evlilik birliğinin noktalanmasının ardından yoksulluk yaşayacak olan tarafın ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak. Peki, herkes nafaka davası açabiliyor mu? Bunun da bazı şartları var tabi. Gelir seviyesi düşük kişiler, hiçbir geliri olmayanlar, işinden çıkarılmış olan kişiler, ekonomik geliri olmayan ev hanımları, asgari ücretle çalışanlar, düzenli bir gelire sahip olmayanlar ve geçişi süreyle işten çıkarılanlar dilerlerse boşanma davası sürecinde dilerlerse boşanma gerçekten sonra nafaka talebinde bulunabiliyorlar.

Bir önceki yazımız olan Tek Taraflı Boşanma Davası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status