Kasten Yaralama Nedeniyle Tazminat Nedir?

Kasten yaralama nedeniyle tazminat nedir

Kasten yaralama fiilinde zarar gören kişiler, zarar veren kişilerden maddi ve manevi tazminat talep etmek için dava açabilirler. Kişiler hem fiziki hem psikolojik olarak eylemden etkilenirler ve suçlu kişinin yaralama suçundan cezalandırılmalarının yanı sıra kendi mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasını isteyebilirler. Bu durum kanunlarca koruma altına alınmıştır. Kasten yaralama suçunun cezası nedir, kasten yaralama suçunda tazminat davası hangi durumlarda açılabilir, tazminat kararına itiraz edilebilir mi, kişinin kendini koruması durumunda ne olur, nefsi müdafaa nedir sorularına bu yazıda yanıt bulabilirsiniz. 

Kasten Yaralama Suçunun Cezası Nedir?

Kasten yaralama suçunda, suçun işleniş şekli ve niteliği göz önüne alınarak ceza verilir. Basit kasten yaralamalarda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenir. Ancak mağdurun hayati tehlikesi oluştuysa ceza 3 yılın üzerinde değerlendirilir. Koma durumunda suç en yüksek cezalar kapsamında işlem görebilir. Yani kasten yaralamalarda; yaralama şekli, sonuçları ve failin suç planı cezanın hükmünü belirler. 

Kasten Yaralama Suçunda Tazminat Davası Hangi Durumlarda Açılabilir? 

Kasten yaralama suçunda yalnızca hapis cezası verilmez. Mağdur kişilerin tazminat davası açma hakları da vardır. Kasten yaralama suçunda mağdurda kalıcı fiziki hasar oluşması ya da psikolojik olarak etkilenilmesi durumunda faile karşı tazminat davası açılabilir. Kişinin ağır bedensel zarara uğraması, bilincini yitirmesi ya da komada kalmasında yakınları tarafından tazminat davası açılabilir. Yaralama sonucunda kişiler ekonomik olarak zarara uğratılmış ise (işe gidememe, iş kaybı vs.) suçludan tazminat talep edilebilir. Kişilerin, davacı oldukları şahısların suçları kanıtlandıktan sonra, hem maddi hem manevi tazminat davası açma hakları vardır. Bu konuda sürecin takibinin bir avukat tarafından yapılması, tazminat talebindeki tüm hususların işleme alınabilmesi açısından önemlidir. Kişiler bireysel olarak da başvuru yapabilecekleri gibi uzman avukat tecrübesi ile bu süreci en kontrollü şekilde ilerleyebilirler. 

MUTLAKA OKUMALISIN  Mal Paylaşım Davası

Maddi tazminat hesaplamaları söz konusu olduğunda, zarar gören kişinin yaşı, ekonomik geliri ve maluliyet oranı göz önüne alınır. Manevi tazminat davası sürecinde ise tarafların ekonomik durumları tazminat talebini etkiler. Fail ekonomik olarak tazminatı ödeyemeyecek durumda ise, tazminat davasındaki para cezası hapis cezasına çevrilebilir. 

Tazminat Kararına İtiraz Edilebilir Mi?

Kasten yaralama suçu işleyen kişi tazminat kararına itiraz edebilir. İtiraz haklı bulunursa karar iptal edilir. Haklı bulunmaz ise mahkeme bu kez itirazı iptal eder ve fail ödemeyi yapmak yükümlülüğünü gerçekleştirmek zorunda kalır. 

Kişinin Kendini Koruması Durumunda Ne Olur?

Kişiler kendilerini korumak için bir kişiyi yaralamış ise ve bunu ispatlayabilir ise cezanın hükmü değişir. Bu durumda nefsi müdafaa yani “kendimi korumasaydım hayati riskim oluşabilirdi ya da ağır yaralanabilirdim” ifadesi oluşmuş olur. Ancak bu durumdaki ifadenin ispatlı ya da ikna edici olması beklenir. Örneğin, bir tanık ya da kamera kaydı hükmü kesin olarak etkiler. Nefsi müdafaa durumunda esas hüküm ve tazminat kararı tamamıyla değişir. 

Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button