Darp Raporu Nedir?

Darp raporu nedir?

Başka bir kişi tarafından fiziki olarak kasten yaralamaya “darp” denir. Darp fiili sonucunda, darp edilen kişinin vücudunda oluşan hasarın belirlenmesi ve işlenen suçun seviyesinin ortaya çıkması için alınan belgeye ise darp raporu denir. Darp olayının ardından darp edilen kişilerin atacağı ilk adım darp raporu almaktır. Darp nedir? Darp Raporu nedir? Darp raporu nasıl ve nereden alınır? Darp raporunun geçerlilik süresi nedir? Darp raporu ne işe yarar? Aile hekimleri darp raporu verebilir mi? gibi darp raporuna dair sıkça sorulan soruların yanıtlarını sizler için bir araya getirdik. 

Darp Nedir? 

Kesici ya da delici alet kullanmadan gerçekleştirilen şiddetli fiziki yaralamaya darp denir. Tek bir yumruk da darptır. Şiddetli bir kavgada da darp gerçekleşebilir.  Darp özetle planlı ya da plansız olarak gerçekleştirilen kasten yaralama olarak ifade edilebilir. 

Darp Raporu Nedir, Ne İşe Yarar? 

Darp edilen kişiler utanç, kızgınlık, üzüntü belki de şaşkınlık ile ilk etapta ne yapacaklarını bilemeyebilirler. Darp fiilinin gerçekleşmesinin hemen ardından darp raporu almak, darp iddiasının kanıtı olur. Darp raporunda, darp edilen kişide darp sonucunda iz bulunup bulunmadığı belgelenir. Darp izleri varsa bu eylemin şiddeti ve kişide bıraktığı etkileri raporda detaylı olarak belirtilir. Unutulmamalıdır ki darp raporu suçlu kişinin cezasında belirleyici faktörlerden biri olacaktır. 

Darp raporu ilk aşamada adli rapor ya da adli geçici rapor olarak düzenlenir. Ancak darp raporunda fiilin gerçekleşme şekline ilişkin detaylara yer verilmez. Yalnızca darp sonucunda ortaya çıkan yaralanma ve izler belirtilir. Olayın gerçekleşme şekli kişi, tanıklar ya da varsa kamera kayıtları ile belirlenir. 

MUTLAKA OKUMALISIN  Ceza Davası Nedir?

Darp Raporu Nasıl Alınır? 

Darp edilen kişinin bilinci açıksa en yakındaki polis ya da jandarma karakoluna gitmesi ve suç duyurusunda bulunması gerekir. Kişi, polis ve jandarmaların eşliğinde hastaneye sevk edilir. Yapılan muayene doğrultusunda kişiye Darp Raporu hazırlanır. Kişilerin kolluk kuvvetlerine başvurmadan, kendileri de özel hastane ya da devlet hastanelerinden darp raporu almaları mümkündür. Eğer hastaneden kendiniz darp raporu alacaksanız, bu durumu doktorunuz ile paylaşmalı ve rapor istediğinizi belirtmelisiniz. Doktor bu durumda hastanedeki görevli polislerle bilgi alışverişi yapacak ve sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. 

Ne yazık ki bazı darp olaylarının sonucunda darp edilen kişiler bilinç kaybı ya da baygınlık yaşayabilmektedirler. Kişinin bilinci açık değilse ve  başkaları tarafından direkt olarak hastaneye ulaştırıldı ise doktor ve hastane polisinin işbirliği ile darp raporu hızlıca hazırlanır.

Kişiler sağlık kuruluşuna gidemeyecek durumda iseler darp izlerinin kaybolmaması adına, kişinin şahsını da gösterecek şekilde yaralarının ve darp izlerinin fotoğraflarını çekmesinde yarar vardır. 

Darp Raporu Nerelerden Alınır? 

Darp raporu almak için özel hastaneler ve devlet hastaneleri yetkilendirilmiştir. Gideceğiniz hastanenin acil servisinde darp edildiğinizi belirterek ÜCRETSİZ olarak darp raporu alabilirsiniz. Aile hekimleri ve sağlık ocaklarının darp raporu verme yetkileri bulunmamaktadır. 

Darp Raporunun Geçerlilik Süresi Nedir?

Darp raporu almak için belirli bir süre belirtilmez. Ancak olayın izlerinin kaybolabileceği öngörülerek, belge için hızla harekete geçmek gerekir. Çünkü izlerin kaybolması suçun ispatını da zorlaştırır. Alınan darp raporunun sınırlı geçerlilik süresi yoktur. Belge istenildiği zaman davalarda kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şikayet süresidir. Kasten yaralama ya da kasten yaralamaya bağlı tazminat davası açılacaksa, dava açılması için belirlenen süreler vardır. Belge geçerliliğini kaybetmese de davayı açmak için bir zaman aşımı belirlenmiştir. Örneğin basit kasten adam yaralama için şikayetinizi 6 ay için yapmış olmanız gerekir. Dava açılacaksa, belge alındıktan sonra vakit kaybetmeden dava işlemlerine başlamak gerekir. 

MUTLAKA OKUMALISIN  İşten Çıkarılma Tazminatı

Darp Raporu Delil Niteliği Taşır Mı? 

Darp raporları, basit kasten yaralama suçlarının ispatlarından biridir. Ancak tek başına ceza yargılama sürecinde delil olarak kullanılamaz. Darp raporlarında darbı kimin yaptığı ya da nasıl yaptığı değil, darp sonucunda ortaya çıkan izler ve yaralanmalar bir hekim  görüşü ile belgelenmiş olur. Dava sürecindeki en önemli belgeler arasında yer alan darp raporları, darbenin şiddetini belgeler. 

Darp Edilen Kişi Dava Açabilir mi? 

Elbette ki darp edildiğini iddia eden kişinin dava açma hakkı vardır. Mağdur kişi darp raporunun yanı sıra farklı ispatların araştırılması ve belgelenmesi için bir avukattan destek alabilir. Kişinin kendisi, birey olarak polis ya da jandarmaya ve cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunabilirler. Cumhuriyet savcıları tarafından hazırlanan iddianame ile dava açılabilir. Darp fiilini gerçekleştiren kişiye verilecek ceza, suçun niteliği ve fiil sonucunda oluşan zararın şiddeti ilişikli olarak değişiklik gösterir. 

Darp fiilinin sonucuna göre kişiye 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilebileceği gibi cezalar bazı durumlarda para cezasına da dönüşebilir. Sürecin usulüne uygun ilerlemesi ve mağdurların süreç içinde tekrar tekrar mağduriyet yaşamaması adına profesyonel olarak bir ceza avukatından destek almaları büyük önem taşır. 

Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button