Türkiye’de Yabancılara Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Türkiye de yabancıların kendileri için çalışma iznine başvurma hakları yoktur. Türkiye de çalışmak isteyen kişilerin için çalışma izni başvurusunu yalnız çalışmak istedikleri kurum ya da çalıştırmak isteyen kişi yapabilir.

İkamete bağlı alınan çalışma izni için iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Öğrenciler kapsam dışında kalmak üzere, 6 ay için geçerli olacak bir oturma iznine sahip olan yabancıların, doğrudan E-devlet üzerinden çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına online başvuru yapması mümkündür.

Yabancı ülke vatandaşı eğer, yurt dışından bir oturma izni başvurusu yapıyorsa, Türk büyükelçiliği ya da konsolosluğu aracılığı ile başvurusunu gerçekleştirmek zorundadır. Başvurular online hizmetlerle yapılabilmektedir.

Türkiye’den Çalışma İzin Başvurusu

Eğitim haricinde bir koşulla oturma izni almış olanlar, 6 aydan daha uzun süreli bir oturma iznine sahiplerse, çalışma izinlerine yurt içinden başvurabilirler.

Oturma iznine başvurmak için GÖÇ İDARESİ ile görüşülmelidir. Fakat görüşme öncesinde online randevu almak ve gerekli belgeleri önceden hazırlamak gerekmektedir.

Türkiye de yabancı çalışanlar ve iş verenlerin talep edilen belgelerle birlikte ÇSGB online olarak başvurması gerekmektedir. İş verenler ve çalışanlar için talep edilen evrakların farklılık gösterdiği unutulmamalıdır. Online başvuruyu takip eden 6 gün içinde evrakların eksiksiz olarak ÇSGB teslim edilmesi gerekmektedir.

Yurt dışından Çalışma İzni Başvurusu

Herhangi bir oturma iznine sahip olmayan yabancı ülke vatandaşlarının yaşadıkları ülkeden ya da sahip oldukları bir başka vatandaşlık hakkı bulunan ülkeden çalışma iznine başvurmaları mümkündür. Başvurunun Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarına ya da elçiliklerine yapılması gerekmektedir.

MUTLAKA OKUMALISIN  Mal Paylaşım Davası

Türkiye Cumhuriyeti 6735 Sayılı uluslar arası iş gücü kanununun 14/A maddesinde yer alan bir nedene bağlı olarak başvuruyu reddetme hakkına sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde hizmet sunan bir iş yerinde eğer yabancı ülke vatandaşı çalıştırılacaksa, söz konusu iş yerinde minimum 5 Türk vatandaşının çalışması gerekmektedir. Eğer aynı iş yerinde iki yabancı işçi çalıştırılacaksa 10 Türk vatandaşı çalışmalıdır. Bu sayı 1 karşı 5 olarak katlanarak devam eder. Aynı iş yerinin en az 250.000 USD ihracatı ya da 100 bin lira ödenmiş sermayesi olmalıdır. Yine iş yerinin brüt 800.000 TL satış rakamına sahip olması gerekmektedir.

Yabancı vakıf ve Derneklerde Çalışacak yabancı ülke vatandaşları

Hava yolları başta olmak üzere Türkiye de temsilcilikleri bulunan vakıf ve dernekler yanı sıra ajanslar ve ev hizmetleri sunan kurum ve kuruluşların 1-2 maddeye uygun olarak hizmet vermesi gerekmektedir.

Geçici süre ile koruma kartı sahibi olan Suriyelilerin de diğer çalışma iznine sahip ülke vatandaşları gibi taban brüt asgari ücretin altında çalıştırılamazlar.

Turizm İşletmeleri için Çalışma İzni

Eğer bir işletme içinde masaj salonu varsa ve bu hizmet lisans belgesi ile kanıtlanabilir durumdaysa ve söz konusu işletme en az 4 yıldızlı hizmet sunacak sertifikaya sahipse,

  • Terapist
  • Masöz
  • SPA Terapisti

Alanlarında uzmanlık sertifikasına sahip yabancı ülke vatandaşlarını çalıştırabilir. Fakat aynı işletme eğer hizmet sektöründe yabancı ülke vatandaşı çalıştıracaksa, yine her 1 yabancı için 5 Türk vatandaşı çalıştırmak zorundadır. Uzmanlık gerektiren işler yapan bireyler bu nokta da kotaya dahil edilmemektedir.

Sivil Toplum Kuruluşlarında Çalışma İzni

Yabancı bir sivil toplum kuruluşunun 3 personeli kota aranmaksızın çalışma izni almasına başka bir mani yoksa kota harici tutularak izin verilmektedir. Fakat çalışma izinleri sivil toplum kuruluşunun Türkiye de hizmet vereceği süre kadardır. Suriyeli mültecileri çalıştıran sivil toplum kuruluşları kotadan muaf tutulmaktadır.

MUTLAKA OKUMALISIN  Hızlı Ve En Kolay Nasıl Boşanılır?

Çalışma izni almak için hemen bizi arayın.

Diğer Yazılarımız:

Türk Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İş Hukuku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button