Avukata Danışma Ücreti Ne Kadardır?

Avukatlık meslek koşulları gereği kritik bir önem taşıyor. Zira maddi ve manevi zararın oluşmasını ya da oluşmamasını, kişinin lehine ya da aleyhine karar alınıp alınmamasını doğrudan etkileyen bir meslek olması nedeni ile sık sık eleştirilen konular arasında yer alan avukatlık mesleği dönem dönem ücretleri ile de gündeme gelmektedir.

En çok aranan konuların başında hiç şüphesiz Avukat danışma ücreti ne kadardır? Sorusu geliyor. Fakat sorunun cevabına geçmeden önce çağrı üzerine gidilen bir adreste danışma ücreti ve avukatlık bürosuna gidilerek yapılan danışma ücretinin farklı olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Ayrıca avukat danışma ücretinde esas alınan kriter saattir. Yani ücret hesaplaması saat başı olarak yapılmaktadır.

Her ne kadar son dönemde iyiden iyiye hayatımızın merkezine internet ve akıllı telefonlar girmiş olsa ve aranan her sorunun cevabı internette bulunabilir. Hukuk söz konusu olduğunda hiçbir vakanın bir başkası ile aynı olmayacağı sebepler ve sonucun aynı olsa dahi, yaşananların farklılık göstereceği göz önüne alınarak kişisel konularda kişisel dava açılması ve bu yönde danışma hizmeti alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Son dönem de Whatsapp gibi soru sormanın iletişimin son derece basite indirgendiği platformlar karşısında uyarıda bulunmamız gerekiyor. Çünkü hiçbir Avukat günlük 8-9 saatini Whatsapp başında geçiremez. Söz konusu cevapların otomatik botlar ya da asistanlarca yazıldığı bilinmelidir. Bu nedenle danışmanlık gerektiren konularda avukatla yüz yüze görüşmek ya da videolu konferans yapmak en doğru seçim olacaktır.

Danışmanlık ve Dava Anlaşmasının Farkı Nedir?

Danışmanlık ve dava anlaşması birbiri ile sıklıkla karıştırılan konular arasında yer alır. Çünkü bir avukata danışıldığında, sanki dava teslim edilmiş ve avukatın davayı takip edeceği düşünülmektedir. Fakat dava konusunda avukat ile bir vekalet anlaşması yapılmadan sadece soru sormak davanın teslimi olarak düşünülmemelidir.

MUTLAKA OKUMALISIN  Alacak Davası Nasıl Açılır?

Türkiye Cumhuriyetinde Görev yapan her avukat için danışma ücreti standart  olarak belirlenmiştir. Bu ücretler eğer siz avukat bürosuna gidiyorsanız 375 Türk lirasıdır. Söz konusu ücret ilk bir saat için geçerlidir. Sonraki her saat için 218 Türk lirası danışma ücreti ödemeniz gerekmektedir.

 Fakat avukatı bir adrese davet ediyorsanız ücret 750 Türk lirası olacaktır. Sonraki her saat için danışma ücreti 350 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

  • Avukatlık Bürosunda sözlü danışma (1 Saat )375,00 TL  
  • Avukatı çağırma gidilen adreste sözlü danışma (1 Saat) 750,00 TL
  • Yazılı danışma için (1 saat )750,00 TL
  • Dilekçe yazılması, ihbarname, ihtarname, protesto düzenlenmesi 550,00 TL
  • Kira sözleşmesi 725,00 TL
  • Tüzük, yönetmelik, miras sözleşmesi, vasiyetname, vakıf senedi ve benzeri belgeler 2.187,00 TL
  • Şirket ana sözleşmesi, şirketlerin devir ve birleşmesi vb. ticari sözleşmeler 1.100,00 TL

Avukat Danışma Ücretinde Taksit ve İndirim Olur mu?

Avukat danışma ücretlerinde taksit ve indirim konuları tamamen avukat ve sizin aranızdaki anlaşmaya bağlı bir durumdur. Fakat avukatların sizinle konuşmaya başlamadan önce tarife ve ücretlendirme ile ilgili mutlaka bilgi vermesi gerekmektedir.

Ayrıca yapılan görüşme sonrasında avukat danışma ücretine ilişkin mutlaka bir makbuz almanız gerekmektedir. Zira ödemeniz vergilendirilmeli ve Avukatın bu ücreti yasal olarak almış olması gerekir.

Danışma ücretinin kredi kartıyla ödenmesi ya da taksitlendirilmesi gibi konular da yine söz konusu avukatın kendi inisiyatifinde olan konulardır. Fakat yasal olarak tüm ödemeyi tek seferde talep etmesine engel bir düzenleme bulunmaz. Gün içinde onlarca farklı konuya cevap veren ve hukuk gibi kritik bir alanda görev yapan avukatlar için danışma ücreti çok görülmemelidir.

Diğer Yazılarımız:

Avukat Tutmanız İçin Gerekli Nedenler

Boşanma Davasında Neler Talep Edilir?

Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button