Kıdem Tazminatı Avukatı

kıdem tazminatı avukatı

Türkiye’de çalışanın haksız yere işten çıkartılmasının önüne geçecek bir etken olan “Kıdem tazminatı uygulaması” aynı zamanda işten çıkartılan ya da haklı bir gerekçeyle işten ayrılmak zorunda kalan çalışanların mağduriyetini azaltmak amacıyla uygulanmaktadır. İşçi ve çalışanı; işvereni karşısında maddi güvence altına alan kıdem tazminatı uygulamasının belirli koşulları bulunmaktadır.

 

Öncelikli olarak çalışanın, kıdem tazminatı hakkı doğması için haksız bir nedenle işten çıkartılması veya haklı bir neden göstererek kendi iradesi ile işi bırakması gerekmektedir. Bununla birlikte işçinin bu haktan faydalanabilmesi için İş Kanunu kapsamında minimum 1 yıldır çalışıyor olması zorunluluğu da mevcuttur. Tüm bu koşullar sağlandığında ve işverenin kıdem tazminatını ödememesi durumunda, çalışan işverenine kıdem tazminatı davası açma hakkına sahip olur.

 

Ayrıca kıdem tazminatı hakkı; işçinin işten haklı bir nedenle çıkması veya işten çıkarılması gibi spesifik durumların haricinde de doğabilir. Çalışan kişinin sağlık durumunun yapılan işten olumsuz etkilenmesi, çalışanın askerlik yüzünden işten çıkmak zorunda kalması, işçinin yanıltılması, işçinin maaşını alamaması, iş yerinin çalışana uzak bir yere taşınması, iş modelinin değişime uğraması veya taciz, hakaret, küfür gibi etkenler çalışana kıdem tazminatı hakkı kazandırmaktadır. Tüm bunlara ek olarak işçinin hayatını kaybetmesi durumunda da kıdem tazminatı hakkı söz konusu olabilir: Böylesine bir durumda işçinin yasal varisleri, ailesi veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler işverene kıdem tazminatı davası açabilirler.

 

Bunun yanı sıra serbest piyasada faaliyet gösteren bazı işletmelerin; çalışan primlerini aldıkları fiili maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden ödemeleri, işçinin SGK priminden ve stopaj vergisinden haksız tasarruf sağlamalarına neden olmaktadır. İşçi, bu durumu hukuki olarak ortaya çıkardığı taktirde işverenine kıdem tazminatı davası açabilir.

MUTLAKA OKUMALISIN  Aile Hukuku

 

Bu noktada sürecin usülünce ve profesyonel bir şekilde yürütülmesi için kıdem tazminatı avukatı ihtiyacı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kıdem tazminatı ile ilgili süreçler; İş Hukuku prosedürleri başta olmak üzere farklı hukuk disiplinlerinden de yararlanılarak yürütülmelidir. Özellikle, işletmenin işçinin sosyal güvencesiyle alakalı yapmış olduğu usülsüzlüklerin belirlenmesi ve kıdem tazminatı hesaplama gibi profesyonel süreçlerin hassas bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bu yüzden alanında uzmanlaşmış, tecrübeli ve kendini ıspatlamış kıdem tazminatı avukatı ile çalışmak, sürecin etkili bir şekilde yürütülmesi açısından önemlidir. Bunun yanı sıra kıdem tazminatı avukatı fiyatları çalışılacak olan avukatın tecrübesi, bağlı olduğu hukuk bürosu, faaliyet gösterdiği alan gibi çeşitli özelliklere göre değişkenlik göstermektedir.

 

Tüm bu bilgiler ışığında, Çetinkaya Hukuk Bürosu olarak biz, kıdem tazminatı hukuku konusundaki tüm ihtiyaçlarınıza profesyonel ekibimizle en nitelikli şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Meslek etiğine verdiğimiz önem ve uzmanlığa dayanan yaklaşımımızın yanı sıra alanında uzman kıdem tazminatı avukatı kadromuz ile emeğinizi, sosyal hak ve imtiyazlarınızı en öncelikli şekilde koruyacağımıza söz veriyoruz.

 

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
Call Now Button