Boşanma Sürecinde 5 Altın Kural

boşanma işlemleri

Çok güzel ve yerinde giden çok sayıda veliliğin dahi gün gelip bazı pürüzler nedeniyle boşanma ile sonuçlandığı zamanlar ile karşılaşmak mümkündür. Genellikle eşlerin tercihlerinin değişmesi ya da birbirlerini yeterince tanımadan evlenmeleri nedeniyle yeni bazı hususların ortaya çıkması boşanma nedenleri arasında ortaya çıkabiliyor. Hal böyle olunca her yeni gün yüzlerce insanın boşanma davası açtığı ve yoğun olduğu kadar zahmetli bir sürece başlandığı bilinmekte.

Boşanma davası açılmadan önce dikkat edilmesi gereken çok sayıda unsur bulunmasının yanında dava süreci boyunca da dikkat edilmesi gereken çok sayıda unsur bulunmaktadır. Bu unsurların iyi irdelenmesi ve taleplerin dava dilekçesine net olarak aktarılabilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda boşanma sürecinde kesinlikle uygulanması gereken beş altın kural bulunmakta olup bu kurallar şu şekilde özetlenebilir.

 

Boşanma Sürecinde Öncelikle Anlaşmalı Boşanma Tercih Edilmelidir

Boşanmak için en kolay ve ideal yöntem anlaşmalı boşanma olup bu yolla sürecin oldukça kısalması ve tarafların isteklerini net olarak beyan ederek hayata geçirmeleri mümkün olabilmektedir. Öyle ki anlaşmalı boşanmalarda taraflar karşılıklı olarak şartlarını beyan ettikleri bir sözleşme taslağı hazırlayarak bunu karşılıklı olarak imza altına almaktalar. Bu sayede avukatlarına sunulan bu sözleşmeler ile davanın kısa sürede çözümlenmesi sağlanabiliyor.

Boşanma avukatları bu konuda ayrıntılı bilgiler ile müvekkillerine yardım etmekle beraber bazı ince detayları da mutlaka hatırlatırlar. Fakat unutulmaması gereken en önemli husus avukatın boşanmak isteyen tarafların hayatını net olarak bilmediği olup müvekkilin tüm ayrıntıları avukatına anlatması daha net sonuçlar elde edilmesi için önem arz etmektedir.

 

Boşanma Sürecinde Mal Paylaşımı Net Olarak Sağlanmalıdır

Taraflar arasında öncesinde yapılmış bir mal paylaşımı yok ise ve anlaşmalı olarak boşanma sağlanmıyor ise kanuni olarak ortak malların tamamının ikiye bölünmesi şeklinde bir paylaşım sağlanmaktadır. Fakat taraflar anlaşmalı boşanma gerçekleştirmeleri durumunda bu paylaşımda bazı farklılıkları ortaya koymaları mümkün olabiliyor. Tarafların kendi kazandıkları malları kendilerinin alması şeklinde bir paylaşım sağlamaları da mümkündür. Bu nedenle böyle bir paylaşım uygulanacak ise eğer mutlaka anlaşmalı boşanma sağlanmalı ve sözleşme imzalanmalıdır.

 

Boşanma Sürecinde Eğer Çocuk Var İse Velayet Konusu Netleştirilmelidir

Boşanma sürecinde eğer çocuk var ise çocukların velayetinin anne ya da babadan hangisine verileceğinin taraflar arasında netleştirilmesi çok önemlidir. Fakat bu da genellikle anlaşmalı boşanmalarda önceden netleştirilmekte olup çekişmeli boşanmalarda bu süreç biraz daha uzar. Fakat çekişmeli boşanma durumunda da velayeti almak isteyen tarafın bu talebinin altını doldurması önem arz etmektedir. Eğer çocuklarına iyi bakabileceğini ve onların huzurlu bir ortamda yaşayabileceklerini kanıtlaması durumunda velayeti alma şansları da artmaktadır. Ayrıca altı yaşın altındaki çocukların velayeti ekstrem bir durum olmadığı sürece anneye verilmekte olup bu konuda babaların talebi devre dışı bırakılmaktadır.

 

Boşanma Aşamasında Tazminat İstenecek İse Netleştirilmelidir

Taraflardan herhangi birinin tazminat talep etmesi durumu sıkça karşılaşılan durumlardan biri olup genellikle karşı tarafın aldatması ya da şiddet uygulaması gibi durumlarda sıklıkla talep edilmektedir. Fakat günümüzde bayanların bazı manevi hususları göz önüne sermesi ile de tazminat talep etmesi durumu ortaya çıkabilmektedir.

Boşanma Sırasında İyi Bir Avukatın Bulunması Önem Arz Etmektedir

En önemli hususlardan biri güçlü ve konusunda uzman bir avukatın tutulması olup diğer tüm hususların doğru ve net bir şekilde ortaya dökülebilmesi için iyi bir avukat olmazsa olmazlardan biridir. Avukatlar özellikle konusunda uzman olanlar bu hususların tamamının dava dilekçesine etkili ve doğru bir şekilde aktarılmasını sağlayarak boşanma davası açacak kişinin lehine sonuç almak için çaba göstermektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Yıllık İzin Süresi Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Call Now Button DMCA.com Protection Status