Tazminat Avukatı

tazminat avukatı

Herhangi bir şekilde uğranılan maddi ya da manevi hasarın, ödenen maddi bedel ile giderilmesi amacıyla yürütülen tazminat davası; sosyal ve ekonomik açıdan oldukça önemli işlevleri olan bir hukuk aracıdır. Kişisel hakların ihlali, haksız tutuklanma, iş kazaları gibi konularda açılabilen tazminat davaları, bireysel varlığın toplum içerisindeki konumunu kuvvetlendirir.

 

Bu noktada, hukuki terminolojiye göre ”Tazminat avukatı nedir” sorusuna verilecek en kapsamlı yanıt;  tazminat avukatlarının mesleğini icra ederken özellikle tazminat davası konularına odaklanan avukatlar olduğudur. Maddi tazminat ve manevi tazminat  gibi konularla ilgilenen tazminat avukatları dava aşamalarında borçlar hukukundan iş hukukuna kadar birçok hukuk alanından faydalanırlar.

Tazminat Davaları

Maddi tazminat davaları, kişinin daha çok fiziki hasara uğraması durumunda yararlanabileceği hukuki işlemlerdir. Bu fiziki hasarlar herhangi bir şekilde belirli bir kişi tarafından bedensel müdehaleye uğrama, darp edilme, yaralanma, iş kazası yaşama gibi sıralanabilir. Bu durumda zararlı olan kişi, zarar veren kişi ya da kişilerer maddi tazminat davası açarak zararın bedelini tazminat olarak alabilir.

Bunun yanı sıra manevi tazminat davaları ise; daha çok yaşanan olay nedeniyle kişinin ve kişi yakınlarının acı ve üzüntü yaşaması ya da yıpranması durumunda yararlanabilecekleri hukuki işlemlerdir. Maddi ve manevi tazminat davaları birlikte açılabileceği gibi ayrı ayrı da açılabilir.

 

Tazminat davaları kapsamları gereği birden fazla hukuk kolundan yararlandığı için avukat seçimi davanın başarılı bir şekilde yürütülmesi açısından oldukça önemlidir. Yürütülecek olan hukuki süreçte; kişilik hakları ihlal edilen kişinin haklarının layıkıyla savunulabilmesi için alanında uzman ve profesyonel tazminat avukatlarına ihtiyaçları vardır. Alınması planlanan tazminat tutarının hesaplanması, dava zamanaşım süreleri, tazminat türlerine olan hakimiyet gibi hassas konularda çeşitli donanımlara sahip olması gereken tazminat avukatları, yürütmeyi planladığınız davaya stratejik avantaj katabilmektedirler.

MUTLAKA OKUMALISIN  İş Kazası Avukatı

Bunun yanı sıra tazminat avukatı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında; avukatın daha önce hangi davalarda görev aldığı ve bu davaların sonuçları, bağlı olduğu hukuk bürosunun faaliyetleri, ekip arkadaşlarının yetkinlikleri gibi konular yer almaktadır.

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda, bu hukuki süreci doğru avukatla yürütmenin şahsi ve ailevi menfaatlerinin açısından oldukça kritik olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tam da bu noktada, Çetkinkaya Hukuk bürosu olarak meslek etiğine ve kişisel hakların korunmasına verdiğimiz verdiğimiz önem ve uzman ekibimizle alanında uzman avukatlarımızla tüm hukuki ihtiyaçlarınıza yanıt veriyoruz. Özellikle ilgili dava süreçlerinde hak ve imtiyazlarınızı en kuvvetli şekilde gözeteceğimize ve koruyacağımıza söz veriyoruz.

 

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
Call Now Button