Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Mal ayrılığı sözleşmesi nedir?

Mal ayrılığı sözleşmesi toplumda ağırlıkla evlilik sözleşmesi olarak bilinen, çiftlerin evlenmeden önce aralarında hazırlayıp imzaladıkları bir sözleşmedir. Türk Medeni Kanunu çerçevesinde, eşlerin evlilikleri boyunca edindikleri malları, boşanma söz konusu olursa aralarında nasıl paylaştıracaklarını, malların kimin olacağını düzenleyen bu tür sözleşmelere hukuk dilinde mal ayrılığı sözleşmesi denir. 

Evlilik sözleşmesi eşlerin haklarını koruma altına önemli bir sözleşmedir. Böylelikle hem evlilik sürecinde edinilen malların kim tarafından ve nasıl yönetileceği hem de vefat ya da ayrılık durumunda nasıl paylaştırılacağı belgelenmiş olur. Mal ayrılığı sözleşmesi nasıl yapılır? Evlilik sözleşmesinde değişiklik yapılabilir mi? Evlilik sözleşmesi geçersiz sayılabilir mi? Mal ayrılığı sözleşmesi yapmak zorunlu mudur? Bu yazıda, evlenecek olanlar için merak edilen soruların yanıtlarını açıklayıcı şekilde bulabilirsiniz. 

Evlilik Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Evlilik sözleşmesi, esasen yasal mal rejiminde yapılan bir değişikliktir ve çiftler evlenmeden önce bir avukat eşliğinde hazırlanmalıdır. yasal mal rejimi, mal ayrılığı sözleşmesinin yapılmadığı durumlarda uygulanan mal rejimidir. Evlilik sözleşmesi yapılarak bu rejim değiştirilebilir. Evlilik sözleşmesi ile mal rejimi türü seçilebilir. Mal rejimi türleri şunlardır: Mal ayrılığı rejimi, paylaşmalı mal ayrılığı rejimi, mal ortaklığı rejimi. 

Evlilik sözleşmesinin özellikle boşanma sürecinde mal paylaşımı söz konusu olduğunda önemi daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple tarafların mağduriyet yaşamayacağı şekilde bir mal ayrılığı sözleşmesi hazırlanması son derece önemlidir. 

Mal Rejimi Türleri Nelerdir?

Mal rejimi türlerinden mal ayrılığı rejimi, en sık tercih edilen paylaşım türüdür. Bu paylaşım türünde eşler kendi mallarını edinmeye devam eder, tasfiye yapılamaz. Paylaşmalı mal ayrılığı rejiminde eşler kendi mallarını edinmeye devam ederken bazı denkleştirmeler yapılabilir. Son olarak mal ortaklığı rejiminde ise kişisel mallar da dahil olmak üzere tüm mallar eşler arasında ortaktır. 

MUTLAKA OKUMALISIN  Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması ve Ortak Hayatın Çekilmez Hale Gelmesi

Evlilik Sözleşmesi Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Her sözleşmede olduğu gibi evlilik sözleşmesinin de geçerli olması için bazı şartlar aranır. Bunlardan ilki bu sözleşme hazırlanırken ve maddeleri üzerinde eşlerin anlaşmış olmasıdır. Öncelikle mal rejimi türü seçilmiş olmalı ve yüzde yüz bir anlaşmaya varılmalıdır. Mal rejimi sözleşmesi yaşça küçük olanlar ve kısıtlılık hali olanlarca yapılamaz. Yasal temsilcilerin rızası alınır. Mal ayrılığı sözleşmesi noterde yapılır, ancak tarafların evlilik başvurusu yaparken hangi mal rejimini seçtiklerini yazılı olarak belirtmeleri gerekir. Aksi halde sözleşme yapılamaz. Evlilik sözleşmesinin geçerli olması için iki tarafın da imzalamış olması gerekmektedir. Evlilik sözleşmesinin geçerli olması için en önemli maddelerden biri de kişi haklarına ve toplum düzenin aykırı bir maddeyi içermiyor olmasıdır.  

Evlilik Sözleşmesi Ne Zaman Yapılabilir?

Evlilik sözleşmesi ne zaman yapılmalıdır? Evlendikten sonra da mal ayrılığı sözleşmesi yapılabilir mi? Evlilik sözleşmesi süreç içerisinde istenilen her an hazırlanabilir ve imzalanabilir. Evlenmeden önce, evlendikten sonra, nikah anında olmak üzere eşler diledikleri zaman mal ayrılı sözleşmesi yapabilirler. Sözleşme ne zaman yapılırsa yapılsın evlilik tarihinden itibaren geçerli sayılmaktadır. Ancak noterde yapıldıysa, noterde yapılan sözleşme tarihi geçerli sayılır. 

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Değiştirilebilir mi? 

Evlilik sözleşmesinin en çok merak edilen noktalarından biri de sözleşme üzerinde daha sonradan değişiklik yapılıp yapılamayacağı konusudur. Eşler istedikleri an sözleşmeyi feshedebilecekleri gibi sözleşme üzerinde değişiklikler de yapabilirler. 

Evlilik Sözleşmesi Yapmak Zorunlu Mudur?

Evlilik sözleşmesi yapmanın hukuki bir zorunluluğu yoktur. Bu sözleşme eşlerin karşılıklı talep ve kabulüyle yapılabilir ya da yapılmaz. Ancak eşler arasında evlilik sözleşmesi yapılmadıysa yasal olarak edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanır. 

Evlilik Sözleşmesinin Genel Özellikleri Nelerdir?

  • Evlilik öncesinde, evlilik sürecinde hazırlanan mal paylaşımını düzenleyen yasal sözleşmesidir.
  • Evlilik sözleşmesi yapılması zorunlu değildir. 
  • Mal ayrılığı sözleşmesi evlilik başvurusu yapılırken veya daha sonra noterde yapılabilir.
  • Evlilik süresinin zaman sınırlaması yoktur, şarta bağlı yapılamaz. 
  • Evlilik sözleşmesine bir boşanma durumu olursa diye nafaka ilgili bir madde konulamaz. 
  • Evlilik sözleşmesi vefat halinde de geçerliliğini korur ve mal ayrılığı sözleşmeye uygun şekilde gerçekleşir. 
  • Evlilik sözleşmesi eşlerin onayı ile daha sonra değiştirilebilir. 
MUTLAKA OKUMALISIN  Evlilik Sebebiyle İşten Ayrılma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button