Gece çalışması ve Fazla mesai

İş hayatında en geç saat 20:00’de başlayarak, en erken saat 06:00’ya kadar geçen gün dönemidir. Gece dönemi her durumda en fazla 11 saat sereceği belirtilmektedir.

İş yasasında, işçilerin gece çalışmalarının günde 7,5 saatti geçemeyeceği belirlenmiştir. Günlük çalışma süresinin yarısından çoğu gece dönemine rastlayan çalışmalar da, gece çalışması sayılacağından, günde 7,5 saati aşamayacaktır. Yasalarda yer alan ve kamu düzeni ile ilgili olan bu hüküm buyurucudur. Yasal sınırlamalar nedeniyle, gece döneminde çalıştırılan işçilere fazla çalışma yaptırılması söz konusu olmayacaktır. Gece çalışmasında denkleştirme mümkün değildir.

İşçi, haftalık 45 saatten az çalışsa bile 7,5 saati aşan gece çalışması fazla mesai olarak değerlendirilir. Fazla mesai alacağı sebebiyle işçi, iş sözleşmesini haklı sebeple fesih edip kıdem tazminatını almaya hak kazanır.

Büromuzda Sancaktepe İşçi avukatıSancaktepe İş hukuku avukatı gibi hukuki hizmetler verilmektedir. Büromuzda Çkmeköy İşçi avukatıÇekmeköy İş hukuku avukatı gibi hukuki hizmetler verilmektedir. 

Diğer Yazılarımız:

Fazla Mesai Ücretimi Alamıyorum İş Sözleşmemi Haklı Nedenle Fesih Edebilir Miyim?

Fazla Mesai Ücretleri Ne Kadardır?

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
MUTLAKA OKUMALISIN  İstifa Eden İşçinin Kıdem Tazminatı Hakkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button