Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

hızlı ve kolay boşanma
Oy verebilirsiniz

Boşanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Boşanmaya gerçekten karar vermiş kişiler öncelikle boşanma işlemi için gerekli olan belgeleri hazırlamalıdır. Tüm belgelerin tamamlanmasının ardından da yazılan boşanma dilekçesi ile en yakın Aile Mahkemesine başvurulması gerekmektedir. Bazı bölgelerde aile mahkemesi bulunmamakta ve bu durumda da en yakın asliye hukuk mahkemesine başvurulabilmektedir. Eşlerden birinin 6 aydan daha uzun süreli farklı bir ilde ikame ediyor olması halinde dava, davalının bulunduğu bölgedeki mahkeme tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kişilerin boşanma talebinde bulunabilmesi için Medeni kanuna göre boşanmaya neden olabilecek en az bir koşulun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Boşanma için talepte bulunabilmesi için gerekli olan koşullar genel ve özel nedenler olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Ayrıca boşanmaların en yakın sürede sonuçlandırılması için tarafların anlaşmalı olarak boşanmaya karar vermesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında erken sürede sonuçlandırılabilmesi için davanın hukuki işleyişine doğru olarak yön verilmelidir.

 

Anlaşmalı Ve Çekişmeli Boşanma Çeşitleri

Tarafların anlaşmalı olarak boşanmayı talep etmesi halinde diğer boşanma çeşitlerine göre daha kısa sürede sonuçlandırılmaktadır. Bu şekilde boşanma talebi için 4721 sayılı kanun gereği gerekli olan koşullar taşınmalıdır. Anlaşmalı boşanma talebi için eşlerin boşanmayı ayrı ayrı talep etmeleri ve en az da bir yıl süreyle evli olmaları gerekmektedir. Eşlerin boşanmaya bağlı olarak tüm maddi ve manevi müeyyideleri de kendi aralarında görüşerek kabul etmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma için de her iki tarafın duruşmaya bizzat katılması gerekmektedir. Boşanma talebi süreci ortalama olarak 3 ay içerisinde sonuçlandırılabilmektedir.

Çekişmeli boşanma, eşlerden birinin boşanmayı istememesi ya da karşı taraftan özel talepleri olması durumunda oluşan boşanma şeklidir. Boşanma süreci daha uzun süre almakta olup ortalama olarak 1 yıllık bir sürede sonuçlandırılmaktadırlar.

 

Boşanma da Özel Durumlar

Boşanma çok iyi düşünülerek alınması gereken bir karar olup boşanmayla birlikte her iki tarafta da çocuk velayeti, mal paylaşımları, nafaka ve maddi manevi tazminatlar sebebiyle hak kayıpları yaşanabilmektedir. Eşlerin çocuğunun olması halinde çocuğun velayeti için hakim tarafından gerekli tüm incelenmekte olup tamamen çocuğun menfaatine göre karar alınmaktadır. Bu durumda çocuğun en az zararla süreci atlatabilmesi için ailelere çok önemli görevler düşmektedir.

Çocukla bu süreçte konuşarak durum anlatılmalı gerekmesi halinde öğretmenleriyle de paylaşılmalı ve uzmanlardan destek alınmalıdır. Boşanmanın sonucunda taraflardan biri yoksulluğa düşecekse eğer karşı tarafa yoksulluk nafakası talebinde bulunabilmektedir. Bu durumda talepte bulunan kişinin eşinden daha az kusurlu olması veya hiç kusurlu olmaması gerekmektedir.

Yoksulluk nafakasının dışında velayetin de talep eden kişide olması halinde iştirak nafakası isteğinde de bulunulabilmektedir. Ayrıca özel durumlarda eşlerden mağdur olan taraf, tedbir nafakasını da talep edebilmektedir. Bu nafaka sadece boşanma davası devam ederken talep edilmektedir. Hakimin takdirine bağlı olarak bağlanmaktadır ve eşin gerçekten maddi olarak zor duruma düşmesi gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Boşanmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status