İş Kazası Nedir, iş kazasını işverenin bildirim zorunluluğu var mıdır?

İşçinin işverenin emrinde iken veya gördüğü bir iş dolayısıyla aniden ve dıştan gelen bir etkenle bedence veya ruhça zarara uğramasıdır.

-Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

-İşveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısıyla,

-Sigortalının, işveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

-Sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

-Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında meydana gelen kazalar iş kazası olarak sayılmıştır.

4857 Sayılı İş Yasasının 77. Maddesi gereğince en geç iki iş günü içinde Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasına göre de en geç üç gün içinde Sosyal Güvenlik kurumuna bildirmekle yükümlüdür.

Ümraniye iş kazası avukatı, Üsküdar iş kazası avukatı, Maltepe iş kazası avukatı, Çekmeköy iş kazası avukatı, Sancaktepe iş kazası avukatı, Tuzla iş kazası avukatı, Gebze iş kazası avukatı, Küçükbakkalköy iş kazası avukatı, Ataşehir iş kazası avukatı. Büromuzda Ümraniye İş kazası  Ümraniye İş kazası avukatı gibi hukuki hizmetler verilmektedir. 

Diğer Yazılarımız:

Koronavirüs İş Kazası Sayılır mı?

İş Kazası Geçiren İşçinin Hakları Nelerdir?

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
MUTLAKA OKUMALISIN  Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button