Maltepe Boşanma Avukatı

En sık görülen davalar arasında yer alan boşanma davalarında sorunsuz bir süreç geçirmek için uzman boşanma avukatlarından destek almak oldukça önemli. Aile hukukuna yönelik tüm konularda ve boşanma davalarında Çetinkaya Hukuk Maltepe Boşanma Avukatlarından avukatlık ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Günümüzde hızlı evlilikler kadar, hızlı ayrılıklarla da çok fazla karşılaşıyoruz. Bu da boşanma davalarının çok sıklaşmasına neden oluyor elbette. Evlilik birliğini devam ettiremeyeceğini düşünenler soluğu Aile Mahkemelerinde alıyor ve boşanma başvurusunda bulunuyor. Boşanma davalarında iki türlü süreç işlediğini hatırlatalım; anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası… Türü ne olursa olsun boşanma sürecinde mutlaka uzman bir boşanma avukatına başvurmak gerekiyor. Bu sayede her iki taraf için de hak kayıplarının önüne geçmek mümkün oluyor.

Boşanma Protokolü ve Boşanma Dilekçesi

Boşanma davalarının öne çıkan iki önemli prosedürü var. Bunlardan ilki boşanma dilekçesi… Her dava türünde olduğu gibi boşanma davalarında da mahkemeye başvurmak için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlanmalı. Dilekçenin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması davanın süreci açısından oldukça etkili olabiliyor. Diğeri ise boşanma protokolü… Boşanma protokolü eşlerin karşılıklı her türlü haklarının korunması açısından önem taşıyor ve özellikle anlaşmalı boşanma davalarında karşımıza çıkıyor. Anlaşmalı boşanmalarda uzman boşanma avukatının rolü de son derece önemli. Çetinkaya Hukuk Maltepe Boşanma Avukatları ile anlaşmalı boşanma davalarından beklenen sonucu almak mümkün oluyor.

Boşanma Avukatı Neler Yapar?

Boşanma davaları çok zor davalar gibi görünmese de aslında oldukça komplike konuları beraberinde getirebiliyor ve bu da ayrılmak isteyen eşlerin pek çok konuda uzlaşı sağlayamamasına neden olabiliyor. Örneğin, nafaka, varsa müşterek çocuğun velayeti, boşanma tazminatı gibi konular, ayrılmak isteyen eşleri tartışmalı bir sürece doğru sürükleyebiliyor. İşte bu noktada boşanma avukatlarının rolü devreye giriyor. Hakların savunulması ve kazanılması için işinde uzman bir boşanma avukatına başvurmak her anlamda oldukça fayda sağlıyor. Boşanma avukatları, hem boşanma dilekçelerinin hem de boşanma protokolünün hazırlanmasında yapılabilecek hataların önüne geçilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra, çekişmeli bir boşanma davası süreç içerisinde avukatın etkisiyle anlaşmalı boşanma davasına dönebiliyor. Uzman bir boşanma avukatı, ortalama 6 ay süren boşanma davalarının sonuçlanma süresini kısaltabiliyor. Hatta çoğu zaman davanın tek celsede sonuçlanmasını bile sağlayabiliyor.

Boşanma Sebepleri

Boşanmaya dair pek çok sebep var. Genel olarak “pek çok konuda anlaşamaya varamamak” diyebiliriz… Ancak yine de boşanma sebeplerinin genel sebepler ve özel sebepler olarak ayrıldığını belirtelim. Şiddetli geçimsizlik, anlaşmazlık, tartışmalar, aile içi şiddet, karşılıklı güvenin sarsılması, evlilik birliğine dair sorumlulukların yerine getirilmemesi genel boşanma sebepleri olarak sıralanabilir. Zina, onur kırıcı davranışlar, hayata kast etme, suç işleme, haysiyetsiz yaşama, terk etme ve akıl sağlığını kaybetme boşanmak için özel sebepler olarak kabul ediliyor.

Boşanma Davası Nereye ve Nasıl Açılır?

Boşanma davası açabilmek için öncelikle Aile Mahkemelerine başvurulması gerekiyor. Ancak bunun için de geçerli bir sebebin olması şartı aranıyor. Ayrıca, eksiksiz bir boşanma davası dilekçesi hazırlanmalı ve bu dilekçeye boşanma sebebi açık bir şekilde yazılmalı. Eğer çekişmeli boşanma davası süreci yaşanacaksa boşanma sebebine ilişkin deliller mutlaka hazırlanan belgelere eklenmeli, işinde uzman bir avukattan destek alınmalı. Çetinkaya Hukuk Maltepe Boşanma Avukatları ile sorunsuz bir boşanma süreci geçirebilirsiniz.

Boşanma davalarını ikametgahın bulunduğu yerdeki adliyeye, eşin ikametgahının bulunduğu yerdeki adliyeye ve evlilik birliği içerisinde son altı ay boyunca birlikte ikamet edilen yerdeki adliyeye başvurarak açmak mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button DMCA.com Protection Status