Pendik Boşanma Avukatı

Boşanma davalarının sayısı her geçen yıl biraz daha artıyor. Bunu söyleyen de Türkiye İstatistik Kurumu. Kurumun yaptığı araştırmanın sonuçları boşanmaların arttığını işaret ediyor. Bu durumun elbette değişen sebepleri var ve bu sebepler çağın etkisini de katmak gerekiyor. Peki, boşanma davası açmak için gerekçe göstermek gerekir mi? Boşanma davasında avukatın rolü nedir?

Boşanma Davaları

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmaya göre boşanan çiftleri sayısı 2018 yılında 2017 yılına oranla artış gösterdi. Buna göre 2017 yılında 128 bin 411 çift boşanmıştı. 2018 yılında ise bu rakam yüzde 10,9 arttı ve boşanan çiftlerin sayısı 142 bin 448 oldu. Peki, ama neden? Çünkü çağ artık çok farklı ve insanları da giderek değiştiriyor. Sadece evliliklerde değil her alanda insanların birbirilerine olan tahammül sınırları daralıyor. Ancak aynı evin içinde uzun yıllar geçirmek giderek daha da zorlaşıyor. Elbette bunu başaranlar da var ama başaramayanlar çareyi boşanma davası açmakta buluyor. Boşanma davaları da her zaman evlilikler gibi kolay olmuyor. Zira oldukça sancılı süreçler olduğunu da belirtmekte fayda var. Büyük hayallerle kurulan evlilik birliğinin dağılması öyle pek de çabuk ve zahmetsiz olmuyor. Bu süreçte alınması gereken önemli kararlar ve uzlaşılması gereken pek çok önemli konu bulunuyor. Bu nedenle de anlaşmalı boşanma davaları tek celsede bile sonuçlanabilirken, çekişmeli boşanma davaları kimi zaman yıllarca sürebiliyor.

Boşanma Davasında Gerekçe

Boşanma davalarında önemli konularda biri boşanmanın gerekçesidir. Çünkü öncelikle davayı görecek olan hakimin boşanma gerekçesi konusunda ikna olması gerekiyor. Boşanma davasını açan tarafın hazırladığı dava dilekçesinde somut bir boşanma gerekçesi göstermesi şart! Boşanma sebepleri genel sebepler (şiddetli geçimsizlik vb.) ve özel sebepler (aldatma, ortak konutu terk vb.) olarak ayrılıyor. Özellikle özel sebepler üzerinden bir boşanma davası açılıyorsa bu özel sebeplerin belge ve tanıklarla desteklenmesi davanın seyri ve alınması istenen sonuç için önem taşıyor. Eğer boşanma sebebi ispatlanmazsa boşanma davasının reddedileceğini bilmelisiniz. Bunun yanı sıra davayı açan tarafın boşanma nedeni olarak gösterdiği olay, kendi kusuru nedeniyle meydana geldiyse dava yine reddediliyor.

Pendik Boşanma Avukatı, Çekişmeli Boşanma 

Ayrılmak isteyen eşlerin aralarında anlaşamadıkları aşikar… Ancak bir de boşanmanın maddelerinde de anlaşamazlarsa bir süre boşanmayı unutmaları gerekiyor. Çünkü dava süreci uzayabiliyor. Bilindiği gibi boşanma davalarını uzatan söz konusu bazı başlıklar var. Bunların ilki elbette nafaka… Yoksulluk nafakası, iştirak nafakası, tedbir nafakası gibi türleri bulunan nafaka boşanma sürecinde ve sonucunda talep ediliyorsa bu talep davayı çekişmeli bir noktaya getirebiliyor. Üstelik nafakanın miktarının belirlenmesi de yine ayrı bir tartışma sürecini başlatıyor. Bir başka önemli başlık ortak çocuğun velayeti… Çocuğun kiminle birlikte yaşayacağı konusu da eşler arasında çoğu zaman anlaşma yollu çözülemiyor ve konuya davaya bakan hakim durum değerlendirmesi yaptıktan sonra karar veriyor. Ve tabi mal ve eşya paylaşımı var. Özellikle evlilik birliği içerisinde birlikte alınan mal ve eşyaların paylaşımı sırasında da eşler çok hararetli bir tartışmanın içine düşebiliyorlar. Tüm bunların yaşanmaması ve sürecin uzlaşıyla ilerlemesi, herkesin hakkını almaşı içinse iyi bir boşanma avukatının desteğine her zaman ihtiyaç duyuluyor.

Pendik Boşanma Avukatı, Boşanma Davasının Ücreti Ne Kadar?

Her davanın bir maliyeti var. Boşanma davalarının da var elbette. Öncelikle boşanma davasını açan tarafın dava harç ve giderlerini mahkeme veznesine peşin olarak yatırması gerekiyor. Dava harç ve giderleri yatırılmadan mahkemeye sadece boşanma dilekçesi verilerek dava açılamayacağını bilmelisiniz. Boşanma davasının maliyeti veya dava açma ücreti davada dinlenecek tanık sayısı, dava dosyasının bilirkişiye gidip gitmeyeceği, başka kurumlardan belge istenip istenmeyeceğine göre de değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button DMCA.com Protection Status