Kartal Boşanma Avukatı

Evlilik birliğini sürdüremeyen ve ayrılmak isteyen eşlerin Aile Mahkemelerine başvurarak boşanma davası açması gerekiyor. Bunun için de iyi bir boşanma avukatına ihtiyaç var. Peki, boşanma avukatına neden ihtiyaç duyuluyor? Boşanma sebepleri neler? İşte boşanma sebepleri, boşanma davaları ve sürçte neden boşanma avukatına ihtiyaç duyulduğunun cevapları…

Kartal Boşanma Avukatı Boşanma Davası

Boşanma davası en sık görülen dava türlerinden biri ve kendi içine ikiye ayrılıyor. Anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olarak ayrılan bu davalar Aile Hukuku kapsamına giriyor ve Aile Mahkemelerine başvurarak açılıyor. Çetinkaya Hukuk Boşanma Avukatları anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarınızda avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunuyor.

Boşanmanın Sebepleri

Her geçen gün sayısı artan boşanma davalarına bakıldığında boşanmanın pek çok farklı sebebi olduğu görülüyor. Bu sebeplerin başında eşlerin birbirini çok iyi tanımadan evlenmiş olmaları yer alıyor. Bu da zaman içerisinde birbirine uyum sağlayamama problemini beraberinde getiriyor ve birlikte yaşamak her iki taraf için de sürdürülemez bir durum oluyor. Bu tip durumlarda eşler genellikle anlaşmalı şekilde ayrılma yolunu tercih ediyorlar ve boşanma davaları da çok uzun sürmüyor. Elbette çekişmeli olan boşanma davalarının daha komplike sebepleri bulunuyor. Boşanma sebepleri arasında zina ve şiddet ilk sırada yer alırken; eşlerin birbirilerine karşı saygısız tutumları, aşağılama, güvensizlik ve kıskançlık,

duygusal ve cinsel ilgisizlik, eşlerden birinin zenginleşmesi ve ailesini ihmal etmeye başlaması, evlilik birliği içerisinde sorumlulukları yerine getirmeme, psikolojik şiddet, inanç farklılıkları, alkol ve kumar bağımlılığı gibi bağımlılıklar, çocuk sahibi olamama, statü farklılıkları karşılaşılan diğer boşanma sebepleri olarak sıralanabilir.

Kartal Boşanma Avukatı, Boşanma Avukatı Neden Gereklidir?

Boşanma davalarında avukat tutulması zorun değil. Ancak hukuki süreçlerin her zaman komplike ve kafa karıştıran süreçler olduğunu hatırlamakta ve buna göre hareket etmekte fayda var. Boşanma davalarında da birdenbire süreç çok farklı bir noktaya gidebiliyor. Küçük bir ayrıntı bile davaların seyrini değiştirebiliyor. Örneğin, anlaşmalı boşanma kararı alan çiftler eşlerden birinin boşanmaktan vazgeçmesi veya beyanını değiştirmesiyle farklı bir sürece girebiliyor ve boşanma davaları da çekişmeli boşanma davasına dönebiliyor. Bu gibi durumlarda avukatsız yol olmak özellikle mağdur olan taraf için sıkıntı yaratabiliyor. Her iki tarafın da haklarının korunması, hatalı hamlelerde bulunulmaması adına iyi bir boşanma avukatından profesyonel hizmet almak önem taşıyor

Boşanma Davası Ne Kadar Sürüyor?

Boşanma davalarının süresi elbette öncelikle türlerine göre değişiyor. Anlaşmalı boşanma davaları genel olarak daha kısa sürüyor hatta çoğu zaman tek celsede bile sonuçlanabiliyor. Bu davaların ortalaması ise yaklaşık 2-3 ay oluyor. Anlaşmalı boşanma davasının daha kolay ve daha az yıpratıcı bir süreç olduğunu da buradan anlayabilirsiniz. Çekişmeli boşanma davaları ise iyi bir avukatla yol alınmazsa kimi zaman yıllarca bile sürebiliyor. Bu davaların ortalaması ise 1 yıl. Eğer temyiz edilirse 18-20 ay kadar sürebiliyor.

Çekilmeli boşanma davalarının en temel anlaşmazlık konularından biri çocuğun velayeti oluyor. Çocuğun velayetinin kime verileceği konusunda çocuğun yaşına, cinsiyetine, tarafların ekonomik ve sosyal durumlarına, çocuğun ebeveynler ile ilişkisine bakılıyor.

Avukatlık Ücretleri Ne Kadar?

Avukatlık ücretleri, davanın açılacağı yerin Baro’su tarafından her yıl ortalama olarak belirleniyor. Boşanma davasının görüleceği yere, tarafların anlaşmazlık hallerine ve ekonomik ve sosyal durumlara göre de fiyatlar değişiyor. Boşanma avukatının deneyiminin de fiyatlarda etkili olabildiğinin altını çizmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button DMCA.com Protection Status