Tuzla Boşanma Avukatı

Evlenmek ne kadar mutluluk verici bir olaysa boşanma da aslına bakılırsa o denli üzücü bir olay. Ancak bugün artık boşanmak da evlenmek kadar normal bir süreç olarak karşılanıyor ve boşanma davalarının sayısı da geçmişe kıyasla oldukça fazla. Çünkü hem boşanmanın şartları kolaylaştı hem de artık eşler boşanma davalarının uzun yıllar sürmesinden kaçındıkları için anlaşarak ayrılma yolunu tercih ediyorlar. Her ne şekilde olursa olsun boşanma davalarında uzman boşanma avukatı desteğinden faydalanmak önemli. Çetinkaya Hukuk, Boşanma Avukatlarından her türlü desteği alabilirsiniz. Peki, boşanma davası ve süreçler hakkında bilinmesi gereken temel konular neler? Soru cevaplarla boşanma davaları…

Tuzla Boşanma Avukatı, Boşanma Davası Açmak Kolay mı?

Boşanma davası açmak hukuki olarak çok da zor değil. Yapılması gereken bir boşanma dilekçesi hazırlamak ve Aile Mahkemesi’ne boşanmak istediğinize dair başvuruda bulunmak. Ancak başvuru yaparken dikkat edilmesi gerekenler var. Örneğin boşanma dilekçesinin eksiksiz ve doğru hazırlanması gerekiyor. Boşanma türüne göre de boşanma dilekçesi için gerekli olan bilgi ve belgeler değişebiliyor. İşte süreçlerin doğru ilerleyebilmesi için iyi bir boşanma avukatına her zaman ihtiyaç duyuluyor.

 

Boşanma Davası Kaça Ayrılıyor, Boşanma Türleri Nedir?

Boşanma davaları ikiye ayrılıyor: Anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası. Anlaşmalı boşanma davasında evlilik birliğini sürdüremeyen eşler boşanmanın detaylarıyla ilgili aralarında anlaşmaya vararak mahkemeye başvuruyorlar. Ancak bu noktada boşanma dilekçesine ek olarak bir de boşanma protokolü hazırlanması gerekiyor. Bu boşanma protokolünde anlaşmaya varılan her konudaki tüm detaylar eksiksiz olarak belirtilmeli. Bir diğeri ise çekişmeli boşanma davası. Adından anlaşılacağı üzere eşler arasındaki bitmeyen çekişme nedeniyle daha uzun süren ve uzlaşmaya varılamayan noktaların hakim kararına bırakıldığı boşanma davası türü. Ayrılmak isteyen ama nafaka, boşanma tazminatı mal paylaşımı, müşterek çocuğun velayeti gibi konularda anlaşamayan eşler çekişmeli olarak boşanmak durumundalar ve bu dava anlaşmalı boşanmaya göre çok daha uzun sürede sonuçlanıyor.

 

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürüyor?

Anlaşmalı boşanma davaları genel olarak en fazla 2 ay sürüyor ki tek celse de sonuçlanan davalar da mevcut. Bunda hem boşanma protokolünün makul ve uygun niteliklerde hazırlanmış olması önemli hem de boşanma avukatının etkisi oldukça büyük. Unutmayın, anlaşmalı boşanma davası hakim ikna olmadığı takdirde her an çekişmeli boşanma davasına dönebiliyor.

 

Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanıyor?

Dava türü ne olursa olsun mahkemeye başvuruda bulunabilmek için bir boşanma dilekçesi hazırlanması şart. Bu dilekçede her iki tarafında kimlik ve adres bilgileri eksiksiz olarak yer almak zorunda. Boşanma nedenleri detaylı şekilde dilekçede yer almalı. Öte yandan varsa boşanma sebebine dair deliller, belge ve bilgiler boşanma dilekçesine ilave edilmeli.

Tuzla Boşanma Avukatı, Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanıyor?

Anlaşmalı boşanma davalarında boşanma dilekçesine ek olarak bir de boşanma protokolü hazırlanması gerekiyor. Eşlerin anlaşmaya vardıkları konuların detaylı olarak aktarıldığı bu protokolün daha sonra herhangi bir hak kaybı yaşanmaması adına uzman boşanma avukatı aracılığıyla hazırlanması önemli. Eşler boşanma protokolünde daha sonra çekişmeye dönebilecek her konuda ne şekilde anlaştıklarını yazılı olarak beyan etmeli. Buna göre nafaka talep edilip edilmediği ve nafakanın türü, boşanma tazminatı talep edilip edilmediği ve türü, varsa ortak malların nasıl paylaşılacağı, eşya paylaşımı ve varsa müşterek çocuğun boşanma sonrasında kiminle kalacağı konuları üzerine anlaşma sağlanmalı ve bu anlaşmalar madde madde protokolde yer almalı. Bunlardan herhangi birinde eşler aralarında uzlaşma sağlayamazlarsa anlaşmalı boşanma davası sürecinin gerçekleşemeyeceği unutulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button DMCA.com Protection Status