Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları

Anlaşmalı boşanma davası. Anlaşmalı boşanmak istiyorum ne yapmam gerekir? Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır? Anlaşmalı boşanma davası avukatı nasıl bulurum? Kendim anlaşmalı boşanma davası açabilir miyim? Anlaşmalı boşanma davasına eşim gelmezse ne olur? Anlaşmalı boşanma davası için avukat gerekli midir? Anlaşmalı boşanma davasında tazminat talep edebilir miyim? Anlaşmalı boşanma protokolü nasıl hazırlanır?

Evlilik en az bir yıl sürmüşse eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır. Bu halde boşanma kararı verebilmesi için hâkimin, tarafları dinleyerek iradelerini serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanı mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması gereklidir.

Anlaşmalı Boşanma Davası İçin Öncelikli Olarak Şartların Yerine Getirilmesi Gerekmektedir. Bu Şartlar;

  1. Evliliğin en az bir yıl sürmüş olması
  2. Boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumu hakkında anlaşmaları (anlaşmalı boşanma protokolünde bu hususlar açıklanmalıdır)
  3. Hâkimin iradelerin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi(boşanmayı serbest iradeleri ile istemeleri)

Nasıl anlaşmalı olarak boşanırım?

Aile mahkemesine tarafların boşanmak istediğini içerir dilekçe ile birlikte dilekçenin ekinde anlaşmalı boşanma protokolü sunulur. Anlaşmalı boşanma protokolünde varsa çocuğun velayetinin kimde kalacağı, tarafların çocukla nasıl bir kişisel ilişki kuracağı, çocuğa nafaka kararlaştırılmışsa yıllık artış oranı, maddi manevi tazminat hususu, eşe nafaka kararlaştırılmışa yıllık artış oranı belirlenmelidir. Ayrıca evlilik birliği sona ermesi sebebiyle mal tasfiyesi kararlaştırılabilir.  Evlilik birliği içinde alınan menkul gayrimenkul malların paylaşımı anlaşmalı boşanma protokolünde belirlenebilir.

Anlaşmalı boşanma davasında hakkım yendi. Anlaşmalı boşanma davasında sonradan tazminat talep edebilir miyim?  Anlaşmalı boşanma davasında sonradan nafaka talep edebilir miyim?

Anlaşarak boşanmadan sonra taraflar arasında boşanmanın eki ile ilgili hiçbir hak ve alacak kalmaz. Yoksulluk nafakası istemeyen eş, artık yoksulluk nafakası talep edemez. Anlaşmalı boşanma davasında tazminat istemeyen eş daha sonra tazminat talep edemez.

MUTLAKA OKUMALISIN  İhbar Süresi Ne Kadardır?

Anlaşmalı boşanma davasında mal tasfiyesi yapabilir miyim?  Boşanma protokolünde mal paylaşılır mı?

Anlaşmalı boşanmada mali konulardan maksat, boşanmanın eki niteliğindeki maddi manevi tazminat, tedbir, yoksulluk ve iştirak nafakalarıdır. Bu konulardaki anlaşmalar eşler arasındaki mal rejimi, alacak ve borç ilişkilerinin tasfiyesini kapsamaz. Tabii tarafların bu konularda ayrıca anlaşmasını engelleyen bir kural yoktur.

Anlaşmalı Boşanma davasında avukat gerekli midir?

Anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanmasında avukat gereklidir. Boşanma protokolünü kendisi hazırlayan taraflar boşanma gerçekleştikten sonra sürprizle karşılaşmaktadırlar. Evlilik birlinin tasfiyesi anlamına gelen boşanma davasında profesyonel yardım almak önemlidir. Boşanma davası ile birlikte tarafların hayatlarında önemli değişiklikler olmaktadır. Sonradan ortaya çıkabilecek problemlerin en başında avukat aracılığıyla anlaşma protokolünde ve dava sırasında çözülmesi önemlidir.

Üsküdar anlaşmalı boşanma davası, Üsküdar anlaşmalı boşanma avukatı, Üsküdar hızlı boşanma avukatı, Ümraniye anlaşmalı boşanma davası, Ümraniye anlaşmalı boşanma avukatı, Ümraniye hızlı boşanma avukatı, Ataşehir anlaşmalı boşanma davası, Ataşehir anlaşmalı boşanma avukatı, Ataşehir hızlı boşanma avukatı, Çekmeköy anlaşmalı boşanma davası, Çekmeköy anlaşmalı boşanma avukatı, Çekmeköy hızlı boşanma avukatı, Kadıköy anlaşmalı boşanma davası, Kadıköy anlaşmalı boşanma avukatı, Kadıköy hızlı boşanma avukatı

Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button