Çocuğun Velayeti Anneye Mi Verilir?

Boşanma davasında velayet. Eşimden boşanmak istiyorum çocuğumun velayetini alabilir miyim? Çocuğun velayeti kimde kalır? Mahkeme velayeti bana nasıl verir? Velayet boşanma avukatı. Velayet davası.

Boşanma halinde anne baba artık velayet hakkını birlikte kullanma haklarını kaybederler. Aile mahkemesi hâkimi anne ve babayı dinledikten sonra küçük çocukların velayet haklarının hangi eş tarafından kullanılacağına karar verir.

Velayet haklarının düzenlenmesinde küçüklerin yaşı, anne bakım ve şefkatine muhtaç olup olmadıkları, anne ve babanın sosyal, ekonomik, kültürel yönlerden velayet hakkını küçüğün menfaatlerine uygun kullanıp kullanmayacağı, küçüklerin bedeni, fikri, ruhsal, ahlaki ve sosyal gelişimleri, öğrenim durumları göz önünde tutulmalı, mümkünse küçükler birbirinden ayrılmayacak şekilde düzenleme yapılır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN BOŞANMA AVUKATI SAYFAMIZI ZİYARET EDİN.

www.cetinkayahukuk.com/bosanma-avukati

Velayet anneye mi verilir?

Anne bakım ve şefkatine muhtaç bir çocuğun anne yanında kalmasının fikri, bedeni ve ahlaki gelişimine engel olacağı yolunda muhtemel ciddi tehlike bulunmadığı takdirde velayet hakkı anneye verilir.

Hâkimin esas alacağı ilk konu çocuğun yaşıdır. Uygulamada 3 yaşına kadar olan çocuk için velayet anneye verilir. Sadece çocuğun yaşamı tehlikeye giriyorsa babaya velayet verilir.

Velayet ne zaman babaya verilir?

3-7 yaş arası çocuğun velayeti de babaya verilmez. 3-7 yaş döneminde çocuk iletişim kurmakta ve ihtiyaçlarını ifade edebilmektedir. 

Anne bakım ve şefkatine muhtaç bir çocuğun anne yanında kalmasının fikri, bedeni ve ahlaki gelişimine engel olacağı yolunda muhtemel ciddi tehlike bulunmadığı takdirde velayet hakkı anneye verilir.

Okul çağındaki çocuğun velayeti babaya verilir mi?

6-12 yaş aralığındaki çocuklar için mahkeme sosyal çalışmacı, pedagog gibi uzman tarafından hazırlanacak raporu da dikkate alarak velayet konusunda karar vermektedir. Rapor bağlayıcı olmamakla birlikte uygulamada rapor doğrultusunda karar verilmektedir.

MUTLAKA OKUMALISIN  Yıllık İzin Süresi Nasıl Hesaplanır?

Çocuk kendisine iyi bakacak bedeni ve fikri, ahlaki, sosyal ruhi gelişimini temin edecek tarafa verilmektedir.

Velayet verilirken çocuğa sorulur mu? Çocuk kimde kalmak istiyorum derse onda mı kalır?

Velayet hakkının düzenlenmesinde idrak çağında olan çocuk (10-12 yaş) mahkemede dinlenir. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 12 Maddesi, Avrupa Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 2,3 ve 6’ıncı maddeleri

Mahkeme çocuğu dinledikten sonra uygulamada çocuğun isteği doğrultusunda karar vermektedir. Velayet konusunda çocuğun isteği esas alınmakla birlikte çocuğun üstün menfaati ile çatışıyorsa çocuğun isteğinin aksine karar verilir. Esas olan çocuğun menfaatidir.

Üsküdar boşanma avukatı, Üsküdar velayet avukatı, Üsküdar velayet davası, Ümraniye boşanma avukatı, Ümraniye velayet avukatı, Ümraniye velayet davası, Ataşehir velayet davası, Ataşehir velayet avukatı, Çekmeköy boşanma avukatı, Beykoz Boşanma avukatı, Çengelköy velayet avukatı, Çengelköy velayet davası, Maltepe boşanma avukatı, Kartal boşanma avukatı, Çocuğumun velayetini nasıl alırım, eşim yeniden evlendi velayeti alabilir miyim.

DETAYLI BİLGİ İÇİN BOŞANMA AVUKATI SAYFAMIZI ZİYARET EDİN.

www.cetinkayahukuk.com/bosanma-avukati

Diğer Yazılarımız:

Velayet Davası Nedir? Velayet Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma Davasında Ortak Velayet- Emsal Yargıtay Kararı

Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button