Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır?

boşanma dilekçesi nasıl yazılır

Boşanma davaları için hazırlanan dilekçelerin nitelikli olması son derece önemlidir. Bu dilekçelerin usulüne uygun olarak hazırlanması ve davaya ilişkin esasların dilekçede atlanmadan belirtilmesi, davaların karar sürecinde direk olarak etkilidir. Bu nedenle boşanma dilekçelerinin hazırlanması profesyonel bir boşanma avukatı tarafından yapılmalıdır.

Boşanma Dilekçesi Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilir?

Bir boşanma dilekçesi hazırlanırken dikkat edilecek en önemli husus, bu dilekçenin boşanmayı talep eden eşlerin evliliğine özel olarak hazırlanmış olmasıdır. Çünkü boşanma ile sonuçlanan her evlilikte farklı nedenler öne sürülür ve eşlerin farklı talepleri olur. Dilekçede bunların belirtilmesi esastır. Bu konuda hazır bulunan pek çok kalıp dilekçe örneği bulunmaktadır. Ancak bu dilekçe örneklerini alarak aynen kullanmak, dava sürecini olumsuz olarak etkileyecektir. Bu sebeple boşanma dilekçesi profesyonel bir avukat tarafından davanın tüm detaylarını kapsayacak biçimde hazırlanmalıdır. Boşanma davasının türü, boşanmayı istemenin nedenleri ve bu boşanma sonucunda istenen taleplerin neler olduğu dilekçede önemli hususlardır.

Boşanma dilekçesi hazırlanırken dikkate alınması gereken bir başka husus ise davaların konusunun farklılıklarıdır. Örneğin, aldatma veya şiddetli geçimsizlik nedeni ile gerçekleşecek olan boşanmaların dilekçeleri aynı biçimde hazırlanamaz. Bu davaların konularını oluşturan olayların kanunlarda ayrı ayrı hükümleri bulunmaktadır. Dolayısıyla hazırlanacak olan dilekçenin, konuya uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

 

 Boşanma Konularına Göre Dilekçe Nasıl Yazılır?

Boşanma konularına göre özel olarak hazırlanması gereken dilekçelerin hukuki alt yapılarının kusursuz olması şarttır. Aksi durumda davalarda tarafların birçok hukuki hakkı riske atılabilir veya dava reddedilebilir. Örneğin aldatma nedeni ile boşanma söz konusu olacaksa, bunun için yazılacak olan bir boşanma dilekçesi aldatma hususu üzerine yoğunlaşmalıdır. Bir eşin diğerini aldatıyor olması ciddi bir iddiadır. Dilekçeye boşanma nedeni aldatma olarak belirtildi ise, bu aldatmayı kanıtlayacak olan delillerin de belirtilmesi esastır. Ayrıca kişiler aldatma nedeni ile boşanma talebinde bulunmuşsa, aldatma eyleminin öğrenilmesinin üzerinden altı aylık bir süre içinde bu davanın açılması gerekmektedir. Dilekçeyi hazırlayan boşanma avukatı tarafından bu hususların göz önünde bulundurulmasına ihtiyaç vardır.

Terk etme sebebi ile yazılan bir boşanma dilekçesinde eğer anlaşmalı boşanma söz konusu ise, dilekçenin buna göre düzenlenmesi esastır. Aksi durumda taraflardan biri boşanmayı kabul ediyor ve diğeri etmiyorsa, bunların dilekçe hazırlanması sırasında değerlendirilmesi gerekecektir. Kanunlarda yer alan terk etme eyleminin çeşitleri bulunmaktadır. Buna göre bir eşin evi terk etmesi veya evini terk etmeye zorlanması aynı şey değildir. Görülecek olan davada, evini terk etmeye zorlanan bir eş ile evi kendi isteği ile terk eden bir eşin durumu aynı olmayacaktır. Bu nedenle boşanma dilekçesinde terk etme eyleminin durumu açıkça ifade edilmelidir.

Ayrıca terk etme gerçekleştikten 4 ay sonra eşin, evi terk eden eşe ihtar göndermesi ve yeniden müşterek hayatı kurma çağrısında bulunması gerekmektedir. Bu ihtara karşılık eş 2 ay içerisinde olumlu bir cevap vermeze boşanma dilekçesi hazırlanarak dava açma hakkı doğmaktadır.

Tek Taraflı Boşanma Davalarında Dilekçe Hazırlanması

Tek taraflı boşanma davaları, iki eşin anlaşarak boşanmaya karar verdikleri anlaşmalı boşanma davalarının aksine, eşlerin bir tanesinin boşanmayı istemesini içermektedir. Bu tür davalar çekişmeli boşanma davaları arasında değerlendirilmektedir. Diğer davalardan daha uzun süren tek taraflı boşanma davalarının dilekçeleri, oldukça hassastır. Bu dilekçeler hazırlanırken boşanma talebinin neye dayandığı açıkça belirtilmeli ve bu sebebi kanıtlayacak olan delillerin varlığından dilekçede mutlaka bahsedilmelidir. Aksi halde tek taraflı boşanma davaları mahkemede reddedilebilir veya çıkan karar tarafları olumsuz bir şekilde etkileyecek hak kayıplarını içerebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Tapu İptal Ve Tescil Davası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Call Now Button DMCA.com Protection Status