Süt İzni Nedir? Ne Kadardır?

Çalışan kadınlar için, hamilelik dönemlerinde ve doğum öncesi, sonrası dönemler için belirlenmiş haklar vardır. İş Kanunu gereğince, iş verenin de bunlara uyması zorunlu olurken, toplamda doğum öncesi ve sonrası olarak 8 + 8 şeklinde, 16 haftalık izin hakları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, yine 6 aylık ücretsiz izinlerde bulunurken, işçinin isteğine göre doktor raporu dahilinde alınmaktadır. Fakat, isteğe göre olan 6 aylık izinlerde, yasal olarak ücret kesintileri mevcut durumdadır. Bunlar ile birlikte, anne adaylarının ve annelerin merak ettiği sorular arasında, süt izni nedir soruları bulunuyor. Süt izni hakkında bazı genel bilgiler aşağıda ki gibi sıralanmıştır.

Süt izni nedir?

Süt izni, doğumdan sonra ki süreci işletmektedir. Yani, doğum yapan bir anne, bebeklerinin 1 yaşını doldurana kadar işletmelerden, doktor raporu dahilinde ve doğum belgesi dahilinde, 1 aylık süre ile süt izinleri alma hakları bulunuyor. Süt izni, her gün için 1,5 saat olurken, çoğul gebeliklerde bu süreç farklılık gösterebilmektedir. Yine hamile bayanların da günlük yasal olarak çalışma süreleri 7,5 saatin üzeri olmaması da ek bilgiler arasında yer alıyor.

Süt izni, doğumdan sonra başlar ve bebek 1 yaşına gelene kadar devam eder. 1 yaşına gelmiş olan çocuk için, anneye verilen süt izni hakkı ortadan kalkar ve günlük çalışma standartlarına dönüş yapılır.

Süt izni nasıl kullanılır?

Yukarı da ki başlık dâhilinde, süt izni nedir ve süt izni ne kadar sorularına kısaca yanıtlar verdik. Peki, süt izni alabilmek için ne yapmak gerekiyor ve hakkında genel bilgiler ne nelerdir?

 • Bilinmesi üzere, doğum öncesi ve sonrası olarak toplamda 16 haftalık bir doğum izni söz konusudur
 • 16 haftalık bu iznin bitmesi durumunda, ek olarak; 1 yıl boyunca süt izni verilmektedir
 • Süt izni, her gün olmak şartı ile kullanılması gerekir
 • Her gün, günde 1,5 saat olmak üzere, anneler, süt izni haklarını kullanabilirler
 • Çoğul gebelik izninde ise, doğum öncesi verilen toplam izin 10 hafta olarak bilinirken, yine doğum sonrası için de 10 hafta izin kullanma hakkı bulunmaktadır
 • Çoğul gebelik izinleri, normal doğum izinlerinden toplamda 1 ay daha fazla değerlendirilmektedir.
 • Şöyle de bir yasal kullanım vardır ki, doğum öncesi kullanılmayan bir süre iziler, doğum sonrası kullanma hakkını da anne adaylarına sunmaktadır
 • Fakat, doğum öncesi izni az kullanmak için, doktorunuzdan bu süreçte çalışmaya engel hiçbir engeli yoktur gibi bir rapor almanız, işletmeye ya da SGK ‘a göndermeniz gerekmektedir.

Emzirme izni nedir, ne kadardır?

Yukarıda ki bilgiler dahilinde, süt izninden bahsetmiştik. Bu başlık altında bahsedilen emzirme izni ise, süt izni olarak bilinir. Günün, istenilen saatlerinde, anne, bebeklerini emzirmek için izin haklarını kullanırlar. İlk 6 ay için, en fazla 3 saat olacak şekilde emzirme izinlerini kullanmaları mümkün olurken, ikinci 6’lık dönemde ise günlük olarak en fazla 1,5 saat emzirme izin haklarını kullanabilirler.

Süt izinlerini biriktirmek mümkün mü?

Bazı anneler, bu konuda sorular iletirken, maalesef bu durum söz konusu değildir. Süt izinleri, emzirme izinleri, bebeklerinizin temel ihtiyacı karşılamak ve anne sütü ihtiyaçlarından mağdur kalmaması için verilmektedir. Böylelikle her gün içerisinde, belirlenmiş süreler kullanılarak, bebeklerin ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanmalıdır. Bundan kaynaklı olarak, gün içerisinde kullanılmayan süt izinleri, ertesi güne aktarılmaz ve birikmez.

Anne dahilinde başka bir kişi bu izni kullanabilir mi?

Bu izin, gerekli kanunlar uyarınca, bebeğin biyolojik olarak annesi kim ise ona tanınmaktadır. Bundan kaynaklı olarak, bebeğin annesi hariç, teyzesi, halası, babası ya da hiçbir kimseye bu izni kullanma hakkı tanınmaz.  Fakat, şöyle bir durum vardır ki, doğum izinlerinde esneklik görmek mümkündür. Bu da şu şarta bağlı olarak gerçekleşir.

 • Doğum öncesi ve sonrası izin dönemlerinde, anne; hayatını kaybederse eğer, doğum izni babaya aktarılabilir
 • Bu izni babanın kullanması için, gerekli belgeler teslime edilir ve ölüm dolayısı ile annenin izni babanın kullanımına imkân sağlar.
 • Süt izni için yukarıda ki ölüm hali bile geçerli değildir. Süt izni, kesin olarak; bebeğin biyolojik annesi kim ve belgelerde kimin ismi yer alıyorsa ise ona tanınmaktadır.

Süt izni kullanmanın şartları nelerdir?

Her ne kadar annelere tanınan bir izin hakkı olsa da bu izinlerden faydalanabilmek için de bazı şartlara uymak gerekmektedir.

 • Çalışma saatleri içerisinde, ilk 6 ay 3 saat ve ikinci 6 ay 1,5 saati geçmeyecek şekilde kullanılmalıdır
 • Annenin yasal olarak belgelenmiş doğum yaptığı tarihten itibaren, bebek 1 yaşını doldurana kadar devam eder.
 • Süt izni, annenin belirlediği saatlerde, belirlenmiş aralıklar ile kullandırılır. Tek seferde ya da parça parça kullanması mümkündür
 • Süt izni, günlük çalışma süresi dahilindedir. Bundan dolayı da yıllık izin kazanımı açısından, gerekli olan süre hesaba dahil edildiğinden, sorun yaşanmaz. Bu madde ise İş kanunun 55. Ve 65. Maddesinde yer almaktadır. Merak edilenler için ‘’ İŞ KANUNU ‘’ maddelerine göz atılabilir.
 • Eğer ki bir iş yerinde 100-150 bayan çalışan mevcut ise, çalışma yerlerine ek olarak ve en fazla 250 metre mesafede bir emzirme odası bulundurulması zorunludur.

Emziren annenin çalışma şartları nelerdir?

Emziren bir anne, gün içerisinde, hamile bir bayanda olduğu gibi, 7,5 saatin üzerinde çalıştırılamaz. Bunun yanı sıra, yine bu süreç içerisinde yer alan, doğumun ilk 6 ayı, gece saatlerinde kesin olarak çalıştırılması yasaktır. Herhangi bir sebepten dolayı, herhangi bir işveren bu yasaya uymaz ise, işçinin bunu gerekli mercilere bildirmesi gerekmekte ve haklarını alması gerekmektedir. Emzirme izni, ‘’ İŞ KANUNU ‘’ uyarınca verilmiş olup, işveren de bu izin hakkını kabul etme zorunluluğu bulunmaktadır. Yine anne de bu izin haklarından vazgeçemez.

Aylıksız izin ve süt izni bağlantısı

               Devlet kurumunda çalışan bir memur için, doğum sonrası izni bitmesi dahilinde, 24 aydan fazla olmamak şartı ile aylıksız izin kullanma imkânı bulunmaktadır. Emzirme izni de doğum izni bittikten sonra 12 ay içerisinde son bulmaktadır.

Bu süreç içerisinde, aylıksız izin alan bir anne, süt iznini kullanma hakkına sahip değildir. Yani, doğum yapan bir bayan, analık izni bittikten sonra, 12 ay ve daha fazla aylıksız izne çıkması halinde, süt iznini de bu iznin içerisinde kullanmış olacak ve sonrasında herhangi bir süt izni talebinde bulunamayacaktır. Süt izni kesilenmiş kararlar ile ilk 1 yıl içerisinde kullanılması zorunlu tutulmuş ve izinlerin herhangi bir sebepten kaynaklı olarak, başkasına aktarılması ya da biriktirilmesi gibi söz konusu yapılmamıştır.

Web adresimiz üzerinden, tüm diğer izin hakları, ihbar süresi, ihbar tazminatı, yıllık izin ücretleri, yıllık izin süreleri ve tüm bu süreçlerin işlenmesi hakkında bilgilere ulaşabilmeniz mümkündür. Web sayfamız üzerinde yer alan içerikler, bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir resmî belge niteliği taşımamaktadır. Eğer ki, resmi bilgilere ulaşmak istiyorsanız, ‘’ İŞ KANUNU ‘’ maddelerine göz atabilirsiniz. İŞ Kanunu uyarınca belirtilmiş maddeler, iş veren tarafından reddedilemez.